ԱԱԾ-ն բացահայտել և չեզոքացրել է հերթական գործակալական ցանցի գործունեությունը
ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության և քննչական դեպարտամենտների աշխատակիցների ձեռնարկած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական ու համակցված քրեադատավարական միջոցառումների արդյունքում  բացահայտվել և չեզոքացվել է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների կողմից Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում ստեղծված հերթական գործակալական ցանցի գործունեությունը, որի կազմում ներգրավված են եղել զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումներում ծառայության մեջ գտնվող անձինք, ինչպես նաև նախկին զինծառայողներ և Արցախի Հանրապետության պետական մարմինների որոշ աշխատակիցներ։Այս մասին նշված է ԱԱԾ տարածած հաղորդագրությունում։
«Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերոհիշյալ անձանց հավաքագրելու, իրենց գործունեությունն առավել դյուրին և անխոչընդոտ իրականացնելու, բացահայտվելու ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով օտարերկրյա հատուկ ծառայություն իրականացնող անձինք սոցիալական  կայքերում տեղադրել են օտարերկրյա պետություններում բարձր վարձատրությամբ աշխատանքի ընդունելու վերաբերյալ գովազդային կեղծ հայտարարություններ՝ որպես պայման առաջարկելով համապատասխան հավելվածը բացելու միջոցով լրացնել աշխատանք փնտրող անձի անհատական և կենսագրական տվյալները:
Հետագայում՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները գումարի դիմաց առաջարկել են համագործակցել իրենց հետ և տեղեկություններ տրամադրել  Արցախում և Հայաստանում տեղակայված ռազմավարական նշանակություն ունեցող օբյեկտների, ռազմական տեխնիկայի, զորամասերի, սպառազինության, ռազմամթերքի, զինվորականների, նրանց թվի և տեղակայման վայրերի, մարտական դիրքերի, պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող փաստաթղթերի և այլնի վերաբերյալ։
Ընդ որում, առանձին դեպքերում հավաքագրված անձինք օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների առաջարկով վերջինների հետ հանդիպել են երրորդ երկրներում, ստացել ծածկանուններ, ստորագրել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ համագործակցության հանգամանքը հավաստող փաստաթղթեր, դարձել հաստիքային գործակալներ և տվել իրենց համաձայնությունը՝ հայտնել երկրում տեղի ունեցող քաղաքական և ռազմական բնագավառների իրադարձությունների մասին տեղեկություններ, ինչպես նաև հանձնել պետական, ռազմական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող փաստաթղթեր։
Առաջադրված խնդիրների ամբողջական և հաջող իրականացման համար օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները հավաքագրված անձանց հատկացրել են անհրաժեշտ տեխնիկական սարքավորումներ, այդ թվում՝ հատուկ ծրագրային ապահովմամբ և տեխնիկական միջոցներով հագեցված համակարգիչներ:
Քրեական գործով նաև ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որ գործակալական ցանցում ընդգրկված որոշ անձինք նախապես տեղեկացված  են եղել նաև Արցախի Հանրապետության դեմ սպասվող պատերազմի և դրա հստակ օրվա մասին, որով պայմանավորված օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների առաջադրանքով, մինչև պատերազմի սկսվելը, ակտիվորեն տեղեկատվություն են հավաքել և բջջային տարբեր հավելվածների միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին են փոխանցել նաև Արցախի Հանրապետություն ժամանած և հյուրանոցներում տեղավորված անձանց, Արցախի Հանրապետության տարածքում տեղակայված հակաօդային պաշտպանության միջոցների տեսակների, քանակի, գտնվելու վայրերի, բարձրագույն հրամանատարական կազմի կենսորոշիչ տվյալների մասին, որով հակառակորդին պատերազմն սկսելուց առաջ ընձեռել են իրական հնարավորություն կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, իրականացնել թիրախավորված հարվածներ, շարքից հանել հակաօդային պաշտպանության միջոցները, ոչնչացնել ռազմավարական նշանակություն ունեցող պահեստները:
Նախաքննության ընթացքում պետական դավաճանություն կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են ընդհանուր թվով 16 անձինք, որոնց մի մասը տվել է խոստովանական ցուցմունքներ: Նրանցից 10-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնք բավարարվել են։
Ընդ որում, պետական դավաճանություն կատարած անձանց մի մասը բռնվել է հերթական անգամ առաջադրանք կատարելու պահին, և ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից կանխվել է տեղեկատվության հետագա փոխանցումը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ողջ գործիքակազմով  հետևողական և անզիջում պայքար տանել պետության հիմքերը խարխլող հիշյալ հանցագործությունների կանխման և խափանման ուղղությամբ՝ հավաստիացնելով, որ Ծառայությունը լիարժեքորեն տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և վստահեցնում, որ լրտեսական գործունեության հետ առնչություն ունեցող յուրաքանչյուր ոք հայտնաբերվելու և ենթարկվելու է պատժի կամ քրեաիրավական այլ ներգործության։
Միաժամանակ, հորդորում ենք բնակչությանը՝ հատկապես զինծառայողներին, զերծ մնալ սոցիալական ցանցերով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություններ հաստատելուց, առավել ևս՝ նրանց հետ ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր քննարկելուց և տեղեկություններ փոխանցելուց:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին հիշեցնում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով նախատեսված է նաև խրախուսական նորմ, որի համաձայն՝ պետական դավաճանություն կամ լրտեսություն կատարելու համար նախատեսված հանցանքներ կատարած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նա իշխանության մարմիններին կամովին հայտնելով կամ այլ ձևով, օժանդակել է հետագա վնասը կանխելուն, ուստի կոչ է անում հակաօրինական արարքի կատարմանը ներգրավված անձանց կամովին և ժամանակին համագործակցել Ծառայության հետ և օժանդակել հետագա վնասը կանխելուն»,- հայտնում են ԱԱԾ-ից:

СНБ Армении раскрыла и нейтрализовала агентурную сеть
Службой национальной безопасности Армении выявлена и нейтрализована деятельность созданной иностранными спецслужбами в Республике Армения и Республике Арцах регулярной агентурной сети, в которую были вовлечены лица, проходящие службу в различных подразделениях Вооруженных сил, а также бывшие военнослужащие и некоторые сотрудники государственных органов Республики Арцах.
Как сообщили "Арменпресс" в пресс-службе СНБ Армении, в целях вербовки вышеуказанных лиц, облегчения осуществления своей деятельности и снижения рисков разоблачения, иностранные спецслужбы разместили в социальных сетях ложные объявления о высокооплачиваемых вакансиях, предлагая заполнить анкетно-биографические данные соискателя в соответствующем приложении.
Затем иностранные спецслужбы предложили им сотрудничество за деньги. Эти лица должны были предоставлять информацию о стратегически важных объектах, военной технике, воинских частях, вооружении, боеприпасах, военнослужащих, их численности, дислокации, боевых позициях, содержащих государственные и служебные тайны документах и т.д.
В ряде случаев по предложению иностранных спецслужб агенты встречались с вербовщиками в третьих странах, получали прозвища, подписывали документы, удостоверяющие сотрудничество с иностранными спецслужбами, становились штатными агентами, соглашались сообщать о политических и военных событиях в стране и т.д.
Для полного и успешного выполнения поставленных задач иностранные спецслужбы обеспечили агентов необходимыми техническими средствами, в том числе компьютерами со специальным программным обеспечением и техническими средствами.
В рамках уголовного дела получена фактическая информация о том, что некоторые лица, вовлеченные в агентурную сеть, были заранее проинформированы о предстоящей войне против Республики Арцах и ее точной дате. По заданию представителей иностранных спецслужб они перед началом войны активно собирали информацию о проживающих в гостиницах лицах, типе, количестве и местонахождении средств ПВО, находящихся на территории Республики Арцах, и передавали ее представителям иностранных спецслужб через различные мобильные приложения. Таким образом перед началом войны противнику была предоставлена реальная возможность произвести точные расчеты сил и средств, нанести точечные удары, сбить средства ПВО, уничтожить стратегически важные склады.
Всего в ходе предварительного следствия по подозрению в государственной измене было арестовано 16 человек, некоторые из которых дали признательные показания. Решением суда 10 из них уже заключены под стражу.
Некоторые из совершивших госизмену лиц были пойманы при выполнении очередного задания, и дальнейшая передача информации была предотвращена сотрудниками СНБ Армении.
Служба национальной безопасности Армении продолжает борьбу по предупреждению и пресечению указанных преступлений, подрывающих основы государства.
В то же время СНБ призывает население, особенно военнослужащих, воздерживаться от знакомства с подозрительными лицами через социальные сети или иными способами, и, особенно, от обсуждения с ними вопросов, связанных с безопасностью и обороной Республики Армения.
Также СНБ напоминает, что согласно статье 299 УК Армении, лицо, совершившее государственную измену или шпионаж, освобождается от уголовной ответственности, если оно добровольным сообщением органам власти или иным образом содействовало предотвращению дальнейшего ущерба и если его действия не содержат иного состава преступления.