Պուտինը Էրդողանի հետ քննարկել է Ուկրաինայում ռուսական հատուկ գործողության ընթացքը
Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույցում քննարկել են Ուկրաինայում ռուսական հատուկ գործողության ընթացքը։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով Կրեմլի մամուլի ծառայությանը։
«Քննարկվել են Դոնբասի պաշտպանության հատուկ ռազմական գործողության անցկացման շուրջ իրավիճակի զարգացման տարբեր ասպեկտներ»,- ասվում է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է Panorama.am։
ՌԴ ղեկավարը զրուցակցին տեղեկացրել է նաև Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների միջև բանակցությունների ընթացքի մասին։ Բացի այդ, նրանք դրական են գնահատել Անթալիայում և Մոսկվայում ԱԳ նախարարների վերջին բանակցությունների արդյունքները։
Իր հերթին Էրդողանը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ Ուկրաինայի տարածքից Թուրքիայի քաղաքացիների տարհանման հարցում աջակցության համար։
«Զրույցում հատուկ շեշտադրվել է մարդասիրական բաղադրիչը։ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երախտագիտություն է հայտնել Ուկրաինայի տարածքից Թուրքիայի քաղաքացիների տարհանման, ինչպես նաև Ռուսաստանի նավահանգիստներից դեպի Ազովի ծով թուրքական բեռներով նավերի անվտանգ ելքի հարցում աջակցության համար»,- նշել են Կրեմլում։

Putin, Erdogan Discussed Progress of Russian Operation in Ukraine: Kremlin
Russian President Vladimir Putin and Turkish President Recep Tayyip Erdogan discussed the progress of the Russian special military operation in Ukraine, Kremlin press office said in a statement after the phone call between the two leaders Thursday.
"The sides discussed various aspects of development of the situation around the special military operation on protection of Donbass," the press office said.
The Russian leader also informed his counterpart about the progress of Russian-Ukrainian talks. The two leaders also provided positive assessment of the "outcome of the recent talks of Foreign Ministers in Antalya and Moscow."
In turn, Erdogan thanked Russia for its assistance in evacuation of Turkish citizens from Ukraine.
"The conversation made a special emphasis on the humanitarian component. Recep Tayyip Erdogan expressed his gratitude for assistance in evacuation of Turkish citizens from Ukraine, and in safe departure of ships with Turkish cargo from Russian ports in the Sea of Azov," the Kremlin said, TASS reports.