ՄԱԿ-ի բոլոր պատասխանատուները պարտավոր են պատասխանել՝ արդյո՞ք իրենց այցով լեգիտիմացնում են հայկական Շուշի քաղաքի բռնազավթումը. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հիշեցրել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի խոսքերն ու ընդգծել, որ Գուտերեշի խոսքերն ու իրականությունն ամբողջովին այլ է:
« «Ի վերջո, ամեն ինչ հանգում է արժեքներին [...] Մենք ցանկանում ենք մեր երեխաներին ժառանգել աշխարհ ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ ամրագրված արժեքներով՝ խաղաղություն, արդարություն, հարգանք, մարդու իրավունքներ, հանդուրժողականություն և համերաշխություն». ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքում հենց այսպես է ներկայացնում կառույցի առաքելությունը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը։
Այնինչ, իրականությունն ամբողջությամբ այլ է: ՄԱԿ-ը իր մասնագիտացված գործակալությունների ներկայացուցիչներով խաղաղության և մարդու իրավունքների, հանդուրժողականության և համերաշխության դեմ ուղղված հանցագործությունների հետևանքով Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված հայկական Շուշիում մոտ 5000 անտուն մնացած շուշեցիների աչքի առաջ նշում է հանցագործ երկրի հետ իր համագործակցության 30 տարին։
Սա այն դեպքում, երբ 30 տարի շարունակ, տրվելով Ադրբեջանի սադրանքներին, ուղիղ անտեսել է Արցախի ժողովրդի իրավունքները, անտարբերություն ցուցաբերել Ադրբեջանի ԽՍՀ տարբեր քաղաքներից անտուն ու անօթևան մնացած հազարավոր փախստականների նկատմամբ, լռել 44 օր շարունակ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական հանցագործությունների մասին, և այսօր էլ անուշադրության մատնել Ադրբեջանի կողմից Արցախի օկուպացված տարածքներից բռնի տեղահանված 40 000 մարդկանց։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը, անդամ երկրները, Շուշիում կազմակերպված միջոցառմանը մասնակից ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալությունների բոլոր պատասխանատուները պարտավոր են պատասխանել՝ արդյո՞ք սրանք են իրենց դավանած արժեքները, արդյո՞ք իրենց այցով լեգիտիմացնում են հայկական Շուշի քաղաքի բռնազավթումը, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումը, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ իրականացված և այսօր էլ իրականացվող ադրբեջանական հանցագործությունները», - հայտարարել է Արցախի ՄԻՊ-ը:

The UN Must Answer does their visit legitimize the occupation of the Armenian city of Shushi- The Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh
The Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh writes
"In the end, it comes down to values [...] We want the world our children inherit to be defined by the values enshrined in the UN Charter: peace, justice, respect, human rights, tolerance, and solidarity." This is how the United Nations Secretary-General António Guterres describes the mission of the UN on the official website of the organization.
But the reality is completely different. Today, the UN, with its specialized agencies, celebrates 30 years of its cooperation with the criminal country in front of about 5,000 homeless and forcibly displaced Armenians from Shushi, an Armenian city that has been occupied by Azerbaijan as a result of the use of force, and crimes against peace, human rights, tolerance, and solidarity.
Whereas for 30 years, succumbing to provocations of Azerbaijan, it directly ignored the rights of the people of Artsakh, showed indifference to thousands of homeless refugees from different cities of the Azerbaijani SSR, remained silent about the war crimes committed by Azerbaijan for 44 days, and today ignores 40,000 people forcibly displaced from the occupied territories of Artsakh.
The UN Secretary-General, all member states, all the responsible persons of the specialized UN agencies participating in the event organized today in Shushi MUST answer: are those their values, does their visit legitimize the occupation of the Armenian city of Shushi, the threat and the use of force, the committed and continuous crimes against the civilian population.