Հայկական կողմն ունի 14 վիրավոր, 2-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է. Արցախի ՄԻՊ
«Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալում ծանոթացել եմ մարտի 25-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացված հանցավոր գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած անձանց առողջական վիճակին։
Այս պահին ճշտված տեղեկություններով 14 անձինք ստացել են տարբեր աստիճանի վիրավորումներ։ 10-ը անձանց վիճակը բժիշկների կողմից գնահատվում է թեթև, 1-ը՝ միջին ծանրության, 1-ը՝ ծանր, 2 անձանց վիճակը ծայրահեղ ծանր է։
Վիրավորների հետ ունեցած առանձնազրույցներից պարզվել է, որ վիրավորման գրեթե բոլոր դեպքերը արձանագրվել են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման հետևանքով։
Հրադադարի պայմաններում զինվորական անձնակազմի նկատմամբ նման գործողությունները ևս պետք է դիտարկվեն որպես հանցագործություններ և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, մանավանդ, որ վիրավորների հետ ունեցած առանձնազրույցրերից պարզ է դարձել, որ նրանցից ոմանք անօդաչու թռչող սարքերով դիտավորյալ թիրախավորվել են այն պահին, երբ փորձում էին առաջին օգնություն ցուցաբերել իրենց վիրավորված ընկերներին։ Սրանից եզրակացնում ենք, որ ադրբեջանական կողմը, ԱԹՍ-ներով անխոչընդոտ դիտարկելու հնարավորություն ունենալով հանդերձ, հարված է հասցրել այն պահին, երբ զինվորականների կողմից իրականացվում էր հումանիտար գործողություն։
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից համակարգային կերպով իրականացվող էթնիկ զտման ու ցեղասպանական գործողությունների պայմաններում Արցախի պաշտպանության ուժերը անառարկելիորեն իրականացնում են միջազգային փաստաթղթերով ամրագրված ինքնապաշտպանություն՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդրի կյանքի և գոյության իրավունքը»:

''At the Stepanakert Military Hospital, I got acquainted with the health condition of the people injured as a result of the March 25 criminal acts committed by Azerbaijan.
At this moment, according to the verified information, 14 people received various degrees of injuries. The condition of 10 people is assessed by doctors as mild, 1 - moderate, 1 - severe, the condition of 2 people is extremely severe.
Private conversations with the wounded revealed that almost all cases of injuries were registered due to the use of drones by the Azerbaijani Armed Forces.
Such actions against military personnel in the context of the ceasefire should be considered as crimes and violations of international humanitarian law. The private conversations with the wounded have shown that some of them were deliberately targeted by drones as they tried to provide first aid to injured friends. It is reported that the Azerbaijani side, while being able to observe unhindered by UAVs, struck at the moment when a humanitarian operation was being carried out by the military personnel.
In the conditions of systematic ethnic cleansing and genocidal actions carried out by the military-political leadership of Azerbaijan, the Artsakh Defense Forces indisputably carry out self-defense enshrined in international documents to ensure the right to life and existence of the people of Artsakh."