Պատրիարք Կիրիլն ու Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կարող են հանդիպել այս տարի
Սպասվում է, որ այս տարվա ընթացքում կկայանա Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարք Կիրիլի և Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի անձնական հանդիպումը: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին կիրակի օրը հաստատել է Մոսկվայի պատրիարքարանի արտաքին եկեղեցական հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Վոլոկոլամսկի միտրոպոլիտ Իլարիոնը։
«Հանդիպումը, հուսով եմ, կկայանա այս տարվա ընթացքում: Դա կլինի անձնական հանդիպում»,- ասել է մետրոպոլիտ Իլարիոնը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի «Եկեղեցի և աշխարհ» հաղորդաշարի եթերում:
Վատիկանի պետքարտուղար (կառավարության ղեկավար) կարդինալ Պիետրո Պարոլինը մարտի 9-ին ասել է, որ պատրիարք Կիրիլի և Հռոմի պապի հնարավոր հանդիպման կազմակերպումն այս պահին բարդ է, մասնավորապես՝ հարցը «բարդացնում է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը»։

Патриарх Кирилл и Папа Франциск могут встретиться в этом году
Личная встреча Патриарха Московского и всея Руси Кирилла и Папы Римского Франциска, как ожидается, произойдет в течение этого года, подтвердил в воскресенье глава отдела внешних церковных связей (ОВЦС) Московского патриархата митрополит Волоколамский Иларион.
Государственный секретарь Ватикана (глава правительства) кардинал Пьетро Паролин 9 марта заявил, что проработка возможной встречи патриарха Кирилла и Папы Римского в настоящий момент затруднена, в частности вопрос "осложняется ситуацией на Украине".
"Встреча, как я надеюсь, произойдет в течение этого года. Это будет личная встреча", - сказал митрополит Иларион в эфире программы "Церковь и мир" на телеканале "Россия 24", передает ТАСС