Պուտինի հայտարարությունից հետո Եվրոպայում գազի սակագինը բարձրացել է
Եվրոպայում գազի գինը հինգշաբթի բորսայում սակարկությունների ժամանակ բարձրացել է՝ հասնելով 1000 խմ համար ավելի քան 1450 դոլարի։ Այս մասին են վկայում Լոնդոնի ICE բորսայի տվյալները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ ինքը հրամանագիր է ստորագրել ոչ բարեկամ երկրների կողմից գազի դիմաց ռուբլով վճարելու մասին։
Հրամանագրի համաձայն՝ ապրիլի 1-ից Ռուսաստանի նկատմամբ ոչ բարեկամական արևմտյան երկրները գազի դիմաց վճարելու համար ստիպված կլինեն ռուբլով հաշիվներ բացել ռուսական բանկերում։

Gas Prices in Europe Surpass $1,450 after Putin's Decree on Ruble Settlements for Gas
The price of gas in Europe on Thursday rose above $1,450 per 1,000 cubic meters after the statement by Russian President Vladimir Putin that he signed a decree on payment for gas by unfriendly countries in rubles, TASS reports.
The price of May futures at the TTF hub in the Netherlands jumped to $1,453 per 1,000 cubic meters, or 127.37 euro per MWh.
Russian President Vladimir Putin on Thursday signed a decree that defines a new procedure for paying for Russian gas supplies by buyers from unfriendly countries from April 1. According to the decree, such buyers will be required to open special ruble accounts with Gazprombank to pay for supplies.