Վթարավերականգնման աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով ժամանակավորապես դադարեցվել է Գորիսի, Կապանի տարածաշրջանների և Արցախի գազամատակարարումը. Գազպրոմ Արմենիա
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն տեղեկացնում է, որ ապրիլի 2-ին ճանապարհաշինարարական աշխատանքների ընթացքում վնասվել է Գորիս-Կապան-Քաջարան մայրուղային գազատարը՝ 13,5 կմ հատվածում։
Վթարավերականգնման աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով ժամը 11։10-ից դադարեցվել է Սյունիքի մարզի Գորիս, Կապան քաղաքների, Գորիսի և Կապանի տարածաշրջանների բնակավայերի, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը:

Gas Supply to Goris, Kapan and Artsakh Temporarily Cut Off Due to Accident
Gas supply to some settlements in Armenia’s southern Syunik Province as well as Artsakh (Nagorno-Karabakh) has been temporarily cut off due to an accidentPanorama.am reports.
In an official statement, the Gazprom Armenia CJSC said the Goris-Kapan-Kajaran gas pipeline was damaged in the 13.5 km section during road construction work on Saturday.
The gas delivery to the towns of Goris and Kapan and the nearby villages as well as the Artsakh Republic has been suspended starting from 11:10am to repair the damage.
“The timeframe for the completion of the maintenance work will be reported additionally,” the gas distribution company said.