ԵԱՀԿ նախագահը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել բարեխղճորեն մասնակցել խաղաղության հասնելուն ուղղված բանակցություններին
Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ ենք անում բարեխղճորեն մասնակցել բանակցություններին՝ հասնելու համար բոլոր չլուծված խնդիրների համապարփակ կարգավորման: Այս մասին ասվում է ԵԱՀԿ գործող նախագահ Զբիգնև Ռաուի՝ Հարավային Կովկաս կատարած այցի արդյունքում արված հայտարարության մեջ, փոխանցում է News.am:
Ադրբեջան կատարած այցի շրջանակում ԵԱՀԿ նախագահը հանդիպել է երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ: Բանակցությունները նվիրված են եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և երկարատև խաղաղության հասնելու և չլուծված խնդիրների կարգավորման ուղիների որոնման հարցին ԵԱՀԿ մասնակցությանը:
«Հուսով ենք, որոնք առաջ կշարժվենք, հատկապես անհետաձգելի հումանիտար խնդիրների կարգավորման հարցում, որոնցից են կալանավորված անձանց ազատ արձակումը, անհետ կորածների մասին տեղեկության փոխանակումը, ականազերծումը, պատմական և մշակութային կառույցների պաշտպանումը»,- ընդգծել է նա:
Բաքվում, ինչպես և Երևանում, Ռաուն ընդգծել է իր անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի դերը և առաջարկել է ակտիվացնել նրա մասնակցությունը. «Նրա աշխատանքը կարող է հավելյալ օգուտ բերել՝ նպաստելով անվտանգությանը, վստահության ամրապնդմանը, հեշտացնելով հումանիտար հասանելիությունը և ներդրում անելով այլ կենսական կարևորության հարցերի կարգավորման հարցում»:
Հայաստանում Ռաուն հանդիպել է նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ:
«Լեհաստանը, որը նախագահում է կազմակերպությունում, վճռականորեն աջակցում է բոլոր նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են երկխոսության առաջխաղացմանը, որն անհրաժեշտ է տեղում պահպանվող լարվածության ապաէսկալացման համար: Կոչ ենք անում ե՛ւ Հայատսանին, ե՛ւ Ադրբեջանին բարեխղճորեն մասնակցել բանակցություններին՝ հասնելու համար բոլոր չկարգավորված հարցերի համապարփակ լուծմանը»,- ընդգծել է նա:
Ռաուն մատնանշել է ԵԱՀԿ դրական ներդրումը «Հայաստանի հետ համագործակցության ծրագրի» շրջանակում բարեփոխումներ իրականացնելուն ուղղված ջանքերում: Նա մտքեր է առաջարկել, թե ինչպես կազմակերպությունը կարող է համակարգել իր ջանքերը Հայաստանում և օգնել երկրին ընթացիկ խնդիրների կարգավորման հարցում:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը նաև ողջունել է Հայատսանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված դիվանագիտական նախաձեռնությունն՝ ընդգծելով, որ «այդ գործընթացը կարող է նպաստել, ընդհանուր առմամբ, կայունության կարգավորմանը տարածաշրջանում»:

Председатель ОБСЕ призвал Армению и Азербайджан к добросовестному участию в переговорах по достижению мира
Мы призываем и Армению, и Азербайджан добросовестно участвовать в переговорах, чтобы прийти к всеобъемлющему решению всех нерешенных вопросов. Как передает News.am, об этом говорится в заявлении действующего председателя ОБСЕ Збигнева Рау по итогам его визитов в страны Южного Кавказа.
В ходе своего визита в Азербайджан председатель ОБСЕ встретился с президентом Ильхамом Алиевым и министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым. Переговоры были посвящены участию ОБСЕ в достижении прочного и устойчивого мира и поиску решений нерешенных вопросов между Азербайджаном и Арменией.
В ходе этой встречи он особо отметил необходимость прогресса в решении гуманитарных вопросов.
"Мы надеемся продвинуться вперед, особенно в решении неотложных гуманитарных вопросов, таких как освобождение задержанных, обмен информацией о пропавших без вести, разминирование, защита исторических и культурных объектов", - подчеркнул он
В Баку, как и в Ереване, Рау отметил роль своего личного представителя посла Анджея Каспршика и предложил усилить его участие: "Его работа может принести дополнительную пользу, содействуя безопасности, укрепляя доверие, облегчая гуманитарный доступ и внося вклад в решение других жизненно важных вопросов".
В Армении Рау встретился с президентом Ваагном Хачатуряном, премьер-министром Николом Пашиняном и министром иностранных дел Араратом Мирзояном.
"Польша, председательствующая в Организации, решительно поддерживает все инициативы, направленные на содействие диалогу, который необходим для деэскалации сохраняющейся напряженности на местах. Мы призываем и Армению, и Азербайджан добросовестно участвовать в переговорах, чтобы прийти к всеобъемлющему решению всех нерешенных вопросов", - подчеркнул он.
Рау подчеркнул позитивный вклад ОБСЕ в усилия по проведению реформ в рамках "Программы сотрудничества с Арменией". Он также предложил идеи о том, как Организация может консолидировать свои усилия в Армении и вместе с ней и помочь стране в решении текущих проблем.
Действующий председатель ОБСЕ также приветствовал дипломатическую инициативу по нормализации отношений между Арменией и Турцией, подчеркнув, что "этот процесс может способствовать укреплению стабильности в регионе в целом".