Ռուսաստանը համոզիչ կերպով հայտնել է Ղարաբաղի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը․ դեսպան Կոպիրկին
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմն ամեն ինչ անում է Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության և կայունության համար։ Այս մասին լրագրողներին ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, որը ներկա է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ կազմակերպված թեմատիկ լուսանկարչական ցուցահանդեսին, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան:
«Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին՝ այդ կապակցությամբ բազմիցս արտահայտվել են մեր երկրի ներկայացուցիչները, ԱԳՆ-ի և պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները։ Ես կարծում եմ, որ այն, ինչ ասվել է, բավական համոզիչ և խոսուն կերպով վկայում է այն մասին, թե ինչպիսին է Ռուսաստանի դիրքորոշումը»,-նշել է նա։
Ինչպես հայտնի է, Արցախի Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղի մոտ տեղի ունեցած դեպքերից հետո ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ ադրբեջանական կողմը խախտել է եռակողմ պայմանավորվածությունները։
Դիվանագետի կարծիքով՝ անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել սրացում թույլ չտալու համար, որպեսզի նախորդ փաստաթղթերում արձանագրված պայմանավորվածությունները անշեղորեն կատարվեն։
Պատասխանելով Բրյուսելում կայանալիք հանդիպումից ակնկալիքների մասին հարցին, Կոպիրկինը կոչ է արել սպասել արդյունքներին:
«Ռուսաստանը երբեք չի թաքցրել իր դիրքորոշումը։ Նա շահագրգռված է, որ պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեն, որպեսզի իրավիճակը կարգավորվի։ Ռուսաստանն ինքն է այդ հարցում մշտական և զգալի ներդրում կատարում։ Մենք համառորեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,-ընդգծել է դիվանագետը։

Россия убедительно озвучила свою позицию по Карабаху: посол Копыркин
Российский миротворческий контингент делает все для мира и стабильности в Нагорном Карабахе. Об этом заявил журналистам посол России в Армении Сергей Копыркин, присутствовавший на тематической фотовыставке по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Российской Федерацией, передает Sputnik Армения.
"Что касается ситуации в Нагорном Карабахе, то на этот счет неоднократно высказывались представители нашей страны, представители МИД и Минобороны. Думаю то, что было сказано, оно достаточно убедительно и красноречиво свидетельствует о позиции России", - отметил он.
Как известно, Минобороны РФ после событий у села Парух Аскеранского района Арцаха заявило, что азербайджанская сторона нарушила трехсторонние договоренности.
По мнению дипломата, необходимо сделать все, чтобы не допустить эскалации, чтобы зафиксированные в предыдущих документах договоренности неукоснительно выполнялись.
Отвечая на вопрос об ожиданиях от завтрашней встречи в Брюсселе, Копыркин призвал дождаться итогов.
"Россия свою позицию никогда не скрывала. Она заинтересована в том, чтобы договоренности достигались, чтобы ситуация урегулировалась. Россия сама вносит в это постоянный и немалый вклад. Мы упорно работаем в этом направлении", - подчеркнул дипломат.