Մակրոնն ասել է, որ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը վճռորոշ է լինելու Ֆրանսիայի և Եվրոպայի համար
Ֆրանսիայում ապրիլի 24-ին նշանակված նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը որոշիչ է լինելու երկրի և ողջ Եվրոպայի կյանքում։ Այս մասին հայտարարել է հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ով կիրակի օրը դուրս է եկել նախագահական ընտրությունների եզրափակիչ փուլ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կոչ եմ անում համախմբվել մեծ քաղաքական շարժման մեջ»,- ասել է նա՝ դիմելով Փարիզի Վերսալյան դարպասների մոտ հավաքված իր կողմնակիցներին։ «Ես խնդրում եմ բոլոր համաքաղաքացիներին, անկախ նրանց հայացքներից, աջակցել ինձ երկրորդ փուլում, դա որոշիչ կլինի երկրի և ամբողջ Եվրոպայի համար»,- ասել է Մակրոնը։
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել այն թեկնածուներին, ովքեր արդեն երկրորդ փուլում իրենց աջակցությունն են հայտնել։ «Սա վճռորոշ պահ է մեր ազգի ապագայի համար, և ես ցանկանում եմ ձեռք մեկնել բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են աշխատել Ֆրանսիայի համար»,- ասել է նա։
Նախնական տվյալներով՝ Մակրոնը «Ազգային հանրահավաքի» առաջնորդ Մարին Լը Պենի հետ միասին անցել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ։

Макрон заявил, что второй тур выборов президента станет решающим для Франции и Европы
Второй тур выборов президента во Франции, назначенный на 24 апреля, станет решающим в жизни страны и всей Европы. Об этом заявил президент республики Эмманюэль Макрон, вышедший в воскресенье в финал президентского марафона, передает ТАСС
"Я призываю вас к объединению в большое политическое движение", - сказал он, обращаясь к своим сторонникам, собравшимся в выставочном центре у Версальских ворот Парижа. "Я прошу всех сограждан вне зависимости от их взглядов поддержать меня во втором туре. Он станет решающим для страны и для всей Европы", - заявил Макрон.
Президент поблагодарил тех кандидатов, которые уже высказались в его поддержку во втором туре. "Это решающий момент для будущего нашей нации, и я хочу протянуть руку всем, кто желает работать для Франции", - сказал он.
Согласно предварительным данным, Макрон вместе с лидером "Национального объединения" Марин Ле Пен вышел во второй тур президентских выборов.