Հունգարիան պատրաստ է ռուսաստանյան գազի դիմաց վճարել ռուբլով
Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն հայտարարել է Բուդապեշտի՝ ռուսաստանյան գազի դիմաց ռուբլով վճարելու մտադրության մասին, հաղորդում է Prime գործակալությունը՝ վկայակոչելով Reuters-ը։
«Մենք ունենք որոշում, որը չի խախտում ոչ մի պատժամիջոց, բայց, միաժամանակ, ապահովում է Հունգարիային գազի մատակարարումը»,- ասել է Սիյարտոն՝ հատուկ ընդգծելով Հունգարիայի կախվածությունը ռուսաստանյան նավթից և գազից։
Նշվում է, որ Բուդապեշտի սխեման ներառում է հունգարական MVM էներգետիկ խմբի դուստր ընկերության՝ CEE Energy-ի օգտագործման ծրագրերը: Վերջինս հաշիվը կվճարի եվրոյով, իսկ «Գազպրոմբանկ»-ն իր հերթին ստացված միջոցները կփոխարկի ռուբլու և կփոխանցի «Գազպրոմ էքսպորտ»-ին։
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Բուդապեշտը նման հայտարարություններով է հանդես գալիս։ Այսպես, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը նույնպես հայտարարել էր գազի դիմաց ռուբլով վճարելու երկրի պատրաստակամության մասին։

Hungary plans to pay for Russian gas in euros through Gazprombank (GAZP.MM), which will convert the payment into roubles to meet a new requirement set by President Vladimir Putin, Foreign Minister Peter Szijjarto said on Monday, Reuters reports.
Putin has warned Europe it risks having gas supplies cut unless it pays in roubles as he seeks retaliation over Western sanctions for Moscow's invasion of Ukraine.
Under the scheme, Hungarian energy group MVM's subsidiary, CEE Energy, would pay an upcoming bill in euros, which Gazprombank would convert into roubles and then transfer to Russia's Gazprom Export, Szijjarto told a news conference.
With weeks go to before bills are due, the European Commission has said that those with contracts requiring payment in euros or dollars should stick to that.
Prime Minister Viktor Orban said last week Hungary was prepared to pay roubles for Russian gas, breaking ranks with the European Union which has sought a united front in opposing Moscow's demand for payment in the currency.