Հունգարիան պատրաստ է ռուսաստանյան գազի դիմաց վճարել ռուբլով
Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն հայտարարել է Բուդապեշտի՝ ռուսաստանյան գազի դիմաց ռուբլով վճարելու մտադրության մասին, հաղորդում է Prime գործակալությունը՝ վկայակոչելով Reuters-ը։
«Մենք ունենք որոշում, որը չի խախտում ոչ մի պատժամիջոց, բայց, միաժամանակ, ապահովում է Հունգարիային գազի մատակարարումը»,- ասել է Սիյարտոն՝ հատուկ ընդգծելով Հունգարիայի կախվածությունը ռուսաստանյան նավթից և գազից։
Նշվում է, որ Բուդապեշտի սխեման ներառում է հունգարական MVM էներգետիկ խմբի դուստր ընկերության՝ CEE Energy-ի օգտագործման ծրագրերը: Վերջինս հաշիվը կվճարի եվրոյով, իսկ «Գազպրոմբանկ»-ն իր հերթին ստացված միջոցները կփոխարկի ռուբլու և կփոխանցի «Գազպրոմ էքսպորտ»-ին։
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Բուդապեշտը նման հայտարարություններով է հանդես գալիս։ Այսպես, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը նույնպես հայտարարել էր գազի դիմաց ռուբլով վճարելու երկրի պատրաստակամության մասին։

Венгрия заявила о готовности оплачивать российский газ в рублях
Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто заявил о намерении Будапешта оплачивать российский газ в рублях. Об этом сообщает Reuters, передает Прайм.
"У нас есть решение, которое не нарушает никаких санкций, но в то же время обеспечивает газоснабжение Венгрии", — приводит агентство его слова.
Отмечается, что в схему Будапешта входят планы использовать дочернюю компанию венгерской энергетической группы MVM — CEE Energy. Она будет оплачивать счет в евро, а Газпромбанк, в свою очередь, конвертирует полученные средства в рубли и переведет "Газпром экспорту".
Ранее глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Венгрия нарушит санкции, если будет платить за российский газ в рублях. В Будапеште накануне напомнили, что оплата российского газа в рублях не будет нарушением европейских санкций против России, поскольку у Венгрии двусторонний контракт с Россией и вопрос валюты оплаты — технический.