Ուկրաինայից հացահատկի արտահանման արգելքից կտուժեն բոլորը․ ՄԱԿ
Ուկրաինական ճգնաժամը կարող է մարդկության ավելի քան մեկ հինգերորդին, այսինքն՝ մինչև 1,7 միլիարդ մարդու հասցնել աղքատության և սովի շեմին։ Այս մասին ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը չեխական Seznam Zprávy-ին տված հարցազրույցում, փոխանցում է news.am-ը։
«Մենք բոլորս տեսնում ենք Ուկրաինայում ծավալվող ողբերգությունը։ Բայց իր սահմաններից դուրս պատերազմը լուռ հարձակում է սկսել զարգացող աշխարհի վրա: Ճգնաժամը կարող է մինչև 1,7 միլիարդ մարդու, այսինքն՝ մարդկության ավելի քան մեկ հինգերորդին, ընկղմել աղքատության և սովի մեջ»,-ասել է նա։
Ռուսաստանին և Ուկրաինային բաժին է ընկնում ցորենի և գարու արտադրության մոտ 30 տոկոսը, եգիպտացորենի 20 տոկոսը և արևածաղկի ձեթի արտադրության կեսից ավելին: Բացի այդ, Ռուսաստանը բնական գազի առաջատար արտահանողներից է և նավթի երկրորդ խոշոր արտահանողներից մեկը։

he Ukraine crisis could plunge more than one fifth of humanity, or up to 1.7 billion people, into poverty and hunger, according to the UN Secretary-General, Asian News International reported.
"We all see the tragedy unfolding in Ukraine. But beyond its borders, the war has launched a silent assault on the developing world. The crisis could plunge up to 1.7 billion people, more than a fifth of humanity, into poverty and hunger on a scale not seen in decades," Antonio Guterres said in an interview with the Czech Seznam Zpravy publication, published on Sunday.
The UN Secretary-General said that the Ukraine crisis is blocking grain exports and disrupting supply chains, causing prices to skyrocket. Since the start of 2022, wheat and corn prices have gone up by 30 percent, Brent crude oil prices have risen by more than 60 percent, while natural gas and fertilizer prices have more than doubled. Russia is one of the leading exporters of natural gas and one of the largest exporters of oil.