ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Չինաստանի իր պաշտոնակցի հետ
Ապրիլի 20-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ԱԳ նախարար Վանգ Յիի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի ու Չինաստանի միջև դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին՝ նշելով, որ անցած ժամանակաշրջանում զգալի աշխատանք է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների կայացման և զարգացման համար՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, հումանիտար և այլ ուղղություններով: Երկուստեք պատրաստակամություն է հայտնվել վճռականորեն սերտացնել և խորացնել հայ-չինական հարաբերությունները:
Կարևորվել է տնտեսական համագործակցության բնագավառում առկա մեծ ներուժի օգտագործումը, ներդրումների խրախուսումը, ենթակառուցվածքների զարգացումը և լոգիստիկ մարտահրավերների հաղթահարումը: Այս համատեքստում շեշտվել է տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացի անհրաժեշտությունը:
Ներկայացնելով հայկական կողմի դիրքորոշումը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման վերաբերյալ՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարբեր ուղղություններով բանակցությունների նշանակությունը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը: Երկուստեք կարևորվել է միջազգայնորեն ընդունված առկա բանակցային ձևաչափի կենսունակությունը և խաղաղության գործընթացի առաջմղումը:
Զրուցակիցները մտքեր են նաև փոխանակել տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:

Phone Conversation of the Foreign Ministers of Armenia and China
On April 20, Foreign Minister of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan held a phone conversation with the Foreign Minister of People’s Republic of China Wang Yi.
The interlocutors referred to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and China, emphasizing the tangible world carried out through that period for the establishment and development of bilateral relations in political, trade and economic, humanitarian and other directions. The sides expressed their readiness to resolutely strengthen and deepen the Armenian-Chinese relations.
The utilization of the potential in the field of economic cooperation, the promotion of investments, development of infrastructures and addressing of logistic challenges was underlined. In this regard the need for the process of unblocking transport and economic infrastructures was highlighted.
Presenting Armenia’s position on the establishment of peace and stability in the region, Ararat Mirzoyan stressed the importance of negotiations between Armenia and Azerbaijan in different directions, as well as the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in the settlement of Nagorno-Karabakh conflict. The viability of the internationally accepted existing format, as well as promotion of the peace process was emphasized.
The interlocutors exchanged views on the issues of mutual interest within international and regional agenda.