ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Չինաստանի իր պաշտոնակցի հետ
Ապրիլի 20-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ԱԳ նախարար Վանգ Յիի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի ու Չինաստանի միջև դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին՝ նշելով, որ անցած ժամանակաշրջանում զգալի աշխատանք է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների կայացման և զարգացման համար՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, հումանիտար և այլ ուղղություններով: Երկուստեք պատրաստակամություն է հայտնվել վճռականորեն սերտացնել և խորացնել հայ-չինական հարաբերությունները:
Կարևորվել է տնտեսական համագործակցության բնագավառում առկա մեծ ներուժի օգտագործումը, ներդրումների խրախուսումը, ենթակառուցվածքների զարգացումը և լոգիստիկ մարտահրավերների հաղթահարումը: Այս համատեքստում շեշտվել է տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացի անհրաժեշտությունը:
Ներկայացնելով հայկական կողմի դիրքորոշումը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման վերաբերյալ՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարբեր ուղղություններով բանակցությունների նշանակությունը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը: Երկուստեք կարևորվել է միջազգայնորեն ընդունված առկա բանակցային ձևաչափի կենսունակությունը և խաղաղության գործընթացի առաջմղումը:
Զրուցակիցները մտքեր են նաև փոխանակել տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:

Состоялся телефонный разговор министров иностранных дел Армении и Китая
20 апреля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Китайской Народной Республики Ван И.
Собеседники коснулись 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Китаем, отметив, что за прошедший период была проделана существенная работа по становлению и развитию двусторонних отношений в политическом, торгово-экономическом, гуманитарном и других направлениях. Была обоюдно выражена решительная готовность укрепить и углубить армяно-китайские отношения.
Была отмечена важность использования существующего большого потенциала в сфере экономического сотрудничества, поощрения инвестиций, развития инфраструктур и преодоления логистических вызовов. В этом контексте была подчеркнута необходимость процесса разблокировки транспортных и экономических инфраструктур региона.
Представляя позицию армянской стороны относительно установления мира и стабильности в регионе, Арарат Мирзоян подчеркнул важность переговоров между Арменией и Азербайджаном по разным направлениям, а также роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Была обоюдно отмечена важность жизнеспособности существующего международно-принятого переговорного формата и продвижения мирного процесса.
Собеседники также обменялись мнениями по вопросам региональной и международной повестки, представляющим взаимный интерес.