«Ողորմելի մանիֆեստ». Լևոն Տեր-Պետրոսյան
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը «Առավոտ»-ում հրապարակված  «Ողորմելի մանիֆեստ» անվանումով իր հոդվածում անդրադարձել է Հայաստանի հասարակական, քաղաքական մի խումբ գործիչների հայտարարությանը:
Տեր-Պետրոսյանը մասնավորապես գրել է. «Երեք օր առաջ կարդացի «Արցախի Հանրապետության ճակատագիրը համազգային պատասխանատվություն է» վերնագիրը կրող հայտարարությունը՝ ստորագրված չորս տասնյակից ավելի դիվանագետների, ակադեմիկոսների, պատմաբանների և մշակույթի գործիչների կողմից (mediamax.am, 25.04.2022)։ Առաջին միտքս էր՝ անմիջապես պատասխանել այդ հայտարարությանը, սակայն մի քիչ մտածելուց հետո որոշեցի հապաղել, տեսնելու համար թե ինչպիսի արձագանքների է արժանանալու այն այլոց կողմից։ Արձագանքներ չեղան, չհաշված հայտարարությանը միացած քառասունից ավելի նոր մարդկանց անունները։
Ինչևիցե, վերջիվերջո ես որոշեցի հրաժարվել հայտարարությանն անդրադառնալու գաղափարից, դա համարելով անիմաստ զբաղմունք, քանի որ նրանում կա ամեն ինչ, բացի քաղաքական մտքից։ Հոռետեսության գիրկը չընկնելու համար ինձ այլ բան չէր մնում, քան, սովորությանս համաձայն, խորասուզվել Էդգար Հովհաննիսյանի «Երևան դարձած իմ Էրեբունի», Ռոբերտ Ամիրխանյանի «Երազ իմ երկիր հայրենի», Ռուբեն Հախվերդյանի «Իմ փոքրիկ նավակ» և Էդգար Էլբակյանի «Ա՜խ լուսին, լուսին» հոգեպարար քնարերգության մեջ։ Հավատացնում եմ, այդ երգերում ազգային ոգու շատ ավելի խորքային և մնայուն գանձեր կան, քան խնդրո առարկա հայտարարությունը ստորագրած կարկառունների մտքի ազգափրկիչ փայլատակումներում։

Жалкий манифест: Левон Тер-Петросян
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян ответил на заявление группы армянских общественных и политических деятелей, в том числе трех бывших министров иностранных дел Армении Раффи Ованнисяна, Вардана Осканяна и Ара Айвазяна.
Как передает News.am, в его статье под названием ''Жалкий манифест'', опубликованном в газете ''Аравот'', в частности, отмечается:
''Три дня назад я прочитал заявление под названием ''Судьба Республики Арцах — общенациональная ответственность'', подписанное более чем сорока дипломатами, учеными, историками и деятелями культуры (mediamax.am, 25.04.2022). Моей первой мыслью было немедленно отреагировать на это заявление, но, немного подумав, решил подождать и посмотреть, какую реакцию оно вызовет у других. Откликов не последовало.
В конце концов, я решил отказаться от реакции на заявление, считая его бессмысленным занятием, так как в нем есть все, кроме политической мысли. Чтобы не впасть в объятия пессимизма, мне ничего не оставалось, как погрузиться в красочную лирику песен ''Эребуни-Ереван'' Эдгара Ованнисяна, ''Мечта моя, страна родная'' Роберта Амирханяна, ''Маленькая лодочка'' Рубена Ахвердяна и ''Луна'' Эдгара Элбакяна. В этих песнях гораздо более глубокие и непреходящие сокровища национального духа, чем в блеске умов людей, подписавших данное заявление, направленное на спасение нации''.