Էրդողանն ասել է, որ Թուրքիան մոտ ապագայում ակնկալում է խաղաղություն Ուկրաինայում
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հինգշաբթի օրը հայտարարել է, որ Անկարան ակնկալում է մոտ ապագայում Ուկրաինայում խաղաղություն հաստատել։
«Մենք ցանկանում ենք, որ տարածաշրջանում շուտով խաղաղություն հաստատվի [ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո] Գուտերեշը այցելեց Թուրքիա, բանակցություններ վարեց մեզ հետ և գնաց Ռուսաստան։ Նա զանգահարեց ինձ [ՌԴ նախագահ Վլադիմիր] Պուտինի և [Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ] Լավրովի հետ հանդիպումներից հետո և ասաց, որ դրանք դրական են անցել: Պուտինը նույնպես ասաց, որ դրանք դրական է համարում, նա ասաց, որ ՄԱԿ-ի մասնակցությունը [Ուկրաինայի կարգավորմանը] դրական զարգացում է ապագայի առումով»,- Սաուդյան Արաբիա մեկնելուց առաջ լրագրողներին ասաց Թուրքիայի նախագահը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Էրդողանը հավելել է, որ Պուտինն ու Գուտերեշն իր հետ զրույցներում դրական են անվանել իրենց միջև Մոսկվայում կայացած բանակցությունները։

Эрдоган заявил, что Турция рассчитывает на установление мира на Украине в ближайшее время
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в четверг, что Анкара рассчитывает на установление мира на Украине в ближайшее время, передает ТАСС
"Мы желаем, чтобы мир в регионе установился в ближайшее время. [Генеральный секретарь ООН Антониу] Гутерриш посетил Турцию, провел с нами переговоры и отправился в Россию. Он мне позвонил после его встреч с [президентом России Владимиром] Путиным и [главой МИД РФ Сергеем] Лавровым, сказал, что они были положительными. Путин также сказал, что считает их положительными, он заявил, что участие ООН [в урегулировании на Украине] является положительным развитием событий с точки зрения будущего", - заявил турецкий президент журналистам на пресс-конференции перед вылетом в Саудовскую Аравию.
Эрдоган добавил, что Путин и Гутерриш в разговорах с ним назвали положительными прошедшие в Москве переговоры между ними.