Ալիևն ասել է, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ մրցակցել Ռուսաստանի հետ գազի եվրոպական շուկայում
Ադրբեջանը մտադիր չէ եվրոպական գազի շուկայում մրցակցել Ռուսաստանի հետ: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ուրբաթ օրը ելույթ ունենալով «Հարավային Կովկաս. զարգացում և համագործակցություն» միջազգային համաժողովում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մեր մտքում երբևէ չի եղել Ռուսաստանի հետ մրցակցել եվրոպական գազի շուկայում, քանի որ մատակարարումների ծավալներն անհամեմատելի են»,- ասել է Ալիևը։
Միևնույն ժամանակ նա չի բացառել Իտալիա գազի մատակարարումների կրկնապատկումը՝ դրանք հասցնելով տարեկան 20 միլիարդ խորանարդ մետրի: Բայց դրա համար, ընդգծել է նա, անհրաժեշտ է մեծացնել Անդրադրիատիկ գազատարի թողունակությունը։ Ալիևը հավելել է, որ «մեկ ամսում հնարավոր չէ լուծել այդ հարցը»։

Азербайджан не намерен конкурировать с Россией на газовом рынке Европы. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая в пятницу на международной конференции "Южный Кавказ: развитие и сотрудничество", передает ТАСС.
"У нас и в мыслях никогда не было конкурировать с Россией на газовом рынке Европы, так как объемы поставок несопоставимы", - сказал Алиев.
При этом он не исключил увеличение вдвое поставок газа в Италию, доведя их до 20 млрд куб. м в год. Но для этого, подчеркнул он, необходимо увеличить мощность Трансадриатического газопровода (ТАП). Алиев добавил, что "решить это вопрос за один месяц невозможно".