Ալիևն ասել է, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ մրցակցել Ռուսաստանի հետ գազի եվրոպական շուկայում
Ադրբեջանը մտադիր չէ եվրոպական գազի շուկայում մրցակցել Ռուսաստանի հետ: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ուրբաթ օրը ելույթ ունենալով «Հարավային Կովկաս. զարգացում և համագործակցություն» միջազգային համաժողովում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մեր մտքում երբևէ չի եղել Ռուսաստանի հետ մրցակցել եվրոպական գազի շուկայում, քանի որ մատակարարումների ծավալներն անհամեմատելի են»,- ասել է Ալիևը։
Միևնույն ժամանակ նա չի բացառել Իտալիա գազի մատակարարումների կրկնապատկումը՝ դրանք հասցնելով տարեկան 20 միլիարդ խորանարդ մետրի: Բայց դրա համար, ընդգծել է նա, անհրաժեշտ է մեծացնել Անդրադրիատիկ գազատարի թողունակությունը։ Ալիևը հավելել է, որ «մեկ ամսում հնարավոր չէ լուծել այդ հարցը»։

Azerbaijan Has No Intention to Compete with Russia on European Gas Market, Aliyev Says
Azerbaijan does not intend to compete with Russia on European gas market, President of Azerbaijan Ilham Aliyev said at the "South Caucasus: development and cooperation" international conference Friday, TASS reports.
"We have never even thought about competing with Russia on the European gas market, because the supply volumes are incomparable," Aliyev said.
Meanwhile, the head of state did not rule out a twofold increase of gas supply to Italy, up to 20 billion cubic meters per year. But, in order to do that, the Trans Adriatic Pipeline’s (TAP) capacity must be increased, Aliyev said, adding that "it is impossible to resolve this matter in one month."