Մեզ համար անընդունելի են հաղորդակցության ուղիների շուրջ միջանցքների վերաբերյալ հնչող արտահայտությունները. Հայաստանում Իրանի դեսպան
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանն ապրիլի 29-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Կապան համայնքի ղեկավար Գեւորգ Փարսյանը, Ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության պետ Ալեքսանդր Մամիկոնյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին մարզպետարանից, հանդիպմանը քննարկված հիմնական թեման Կապանում Իրանի բացվելիք հյուպատոսությունն էր ու այդ համատեքստում Սյունիքի եւ ԻԻՀ միջեւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման ու ամրապնդման ուղղությամբ տարվելիք աշխատանքը։
Մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը շնորհակալություն հայտնեց դիվանագետին այցի համար՝ նշելով, որ Իրանի հետ հարաբերությունները շատ կարեւոր են Հայաստանի Հանրապետության, բայց հատկապես Սյունիքի համար, եւ մարզային իշխանությունը պատրաստ է ամեն ինչ անել՝ երկկողմ հարաբերություններն առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով։
Դեսպան Զոհուրին, շնորհավորելով մարզպետին նշանակման կապակցությամբ, նշեց, որ չնայած մշակութային սերտ կապերին, տնտեսական հարաբերությունները երկու երկրների միջեւ ցանկալի բարձր մակարդակում չեն, ու պետք է ջանքեր ներդնել այդ ուղղությամբ։ Նա նաեւ շնորհակալություն հայտնեց այս տարվա մարտին առատ տեղումների պատճառով անանացանելի դարձած միջպետական մայրուղում դժվարության մեջ հայտնված իրենց քաղաքացիներին օգնելու համար։
Քաղաքական մի քանի շեշտադրում անելով՝ դեսպանը հիշեցրեց Իրանի դիրքորոշումը ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության մասին եւ ասաց, որ բոլոր երկրները պետք է դա հարգեն․«Մեզ համար անընդունելի են հաղորդակցության ուղիների շուրջ միջանցքների վերաբերյալ հնչող արտահայտությունները, մենք կարծում ենք, որ ՀՀ-ն պետք է պահպանի իր տարածքային ամբողջականությունը»։
Սյունիքի մարզպետն ու Կապան համայնքի ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեցին դեսպանին՝ «միջանցքի» վերաբերյալ Իրանի պաշտոնական դիրքորոշման համար։ «Ձեր տեսակետը կարեւոր ու գնահատելի է յուրաքանչյուր սյունեցու համար», - ասաց Ռոբերտ Ղուկասյանը։
Իրանական կողմը ինը ամիս առաջ Կապանում հյուպատոսություն բացելու համաձայնություն էր ձեռքբերել, ու Աբբաս Բադախշան Զոհուրին նշեց, որ Սյունիքում դիվանագիտական ներկայացուցչություն բացելու նպատակը բոլոր ոլորտներում հարաբերությունները զարգացնելն է։ Դեսպանը ներկայացրեց նաեւ հանդիպմանը ներկա հյուպատոսին՝ հավելելով, որ առաջիկայում հյուպատոսության կազմը կներկայացնեն ՀՀ ԱԳՆ-ին։
Իրանական կողմը խոսեց «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհի Սյունիքով անցնող հատվածի հանդեպ իրենց հետաքրքրվածության մասին եւս ու տեղեկացրեց, որ դրա շինարարությանը մասնակցելու պատրաստակամություն հայտնած իրանական ընկերություններ կան։
Կողմերը խոսեցին նաեւ հյուպատոսության բացումից հետո սպասվող նոր մակարդակի համագործակցության մի շարք ուղղությունների մասին՝ քննարկելով տնտեսական, կրթական, մշակութային ու այլ հարցեր։
Գեւորգ Փարսյանը հայտնեց, որ սեպտեմբերից համայնքային ենթակայության ուսումնական հաստատությունում կսկսվի պարսկերենի դասավանդումը։ Անդրադարձ եղավ նաեւ մարզկենտրոնի եւ իրանական որեւէ քաղաքի միջեւ քույր քաղաքների հարաբերություններ հիմնելու հնարավորությանը։

29 апреля губернатор Сюника Роберт Гукасян принял Аббаса Бадахшана Зохури—Чрезвычайного и полномочного посла  Исламской Республики Иран в Республике Армения.
Во встрече приняли участие также глава общины Капан Геворг Парсян, начальник Сюникского областного управления полиции Александр Мамиконян.
Как сообщили "Арменпресс" в областной администрации, основной темой встречи было открытие консульства Ирана в Капане и в этом контексте - работа по углублению и укреплению сотрудничества между Сюником и ИРИ в различных сферах.
Губернатор Роберт Гукасян поблагодарил дипломата за визит, отметив, что отношения с Ираном очень важны для Республики Армения, но особенно - для Сюника, и региональные власти готовы сделать все, чтобы двусторонние отношения были более эффективными.
Поздравляя губернатора с назначением, посол Зохури отметил, что, несмотря на тесные культурные связи, экономические отношения между двумя странами находятся не на желаемом высоком уровне, и необходимо приложить усилия в этом направлении. Он также поблагодарил их за помощь своим гражданам, попавшим в беду на межгосударственной трассе, которая стала непроходимой из-за сильных осадков в марте этого года.
Подчеркнув несколько политических моментов, посол напомнил опозиции Ирана в отношении нерушимости международно признанных границ Армении и сказал, что все страны должны уважать ее.  "Для нас неприемлемы заявления вокруг каналов связи,касающиеся коридоров, мы считаем, что Армения должна сохранить свою территориальную целостность".
Губернатор Сюника и глава общины Капана поблагодарили посла за официальную позицию Ирана по "коридору". "Ваша точка зрения важна и ценна для каждого жителя Сюника", - сказал Роберт Гукасян.
Иранская сторона достигла договоренности об открытии консульства в Капане девять месяцев назад, и Аббас Бадахшан Зохури отметил, что целью открытия дипмиссии в Сюнике является развитие отношений во всех сферах. Посол также представил присутствовавшего на встрече консула, добавив, что в ближайшее время сотрудники консульства будут представлены в МИД РА.
Иранская сторона также заявила о своей заинтересованности в участке дороги "Север-Юг", проходящей через Сюник, и сообщила, что есть иранские компании, желающие принять участие в ее строительстве.
Стороны также говорили о ряде направлений сотрудничества, ожидаемых после открытия консульства, обсудив экономические, образовательные, культурные и другие вопросы.
Геворг Парсян сообщил, что с сентября в учебном заведении общинного подчинения начнется преподавание персидского языка. Также была затронута возможность налаживания связей городов-побратимов между областным центром и любым иранским городом.