Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Ճապոնիայի խորհրդարանական արտաքին գործերի նախարարի տեղակալի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մայիսի 2-ին ընդունել է Ճապոնիայի խորհրդարանական արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Տարո Հոնդայի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին  հայտնում է ՀՀ Ազգային ժողովը։
Հանդիպմանը ներկա են եղել Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Բաբկեն Թունյանը, խմբի անդամներ Ծովինար Վարդանյանը և Հակոբ Ասլանյանը:
Խոսելով միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման մասին՝ ԱԺ փոխխոսնակը համոզմունք է հայտնել, որ խորհրդարանական բարեկամական խմբերն արդյունավետ կհամագործակցեն և նոր լիցք կհաղորդեն երկկողմ հարաբերություններին: Անդրադարձ է եղել միջազգային կազմակերպություններում արդյունավետ համագործակցությանը:
Տարածաշրջանային խնդիրների համատեքստում Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանը ողջունում է Ճապոնիայի հավասարակշռված մոտեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին աջակցելու հանձնառությունը: Նա շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմը շարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմը և խաթարել կայունությունը տարածաշրջանում. ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են մնալ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի որոշ հատվածներում: Չլուծված է մնում Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց խնդիրը: ԱԺ փոխնախագահը խոսել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին:
ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի կատարելագործմանը, տնտեսական կապերի աշխուժացմանը, հայ և ճապոնացի ժողովուրդների մշակութային երկխոսության ամրապնդմանն ուղղված քայլերին:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը ևս պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու հայ-ճապոնական միջխորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդմանը, արժևորել տնտեսական ոլորտում կապերի ընդլայնումը: Մշակութային կապերի սերտացման համատեքստում Բաբկեն Թունյանը կարևորել է ապրիլի 15-ին Ազգային ժողովի այգում Հանամիի տոնը նշելը, ինչը հայ և ճապոնացի ժողովուրդների բարեկամությունն ու մշակութային երկխոսությունը հավաստող ևս մեկ վկայություն է:
Ճապոնիայի խորհրդարանական արտաքին գործերի նախարարի տեղակալն իր հերթին շեշտել է, որ Հայաստանն իրենց համար կարևոր գործընկեր է և՛ երկկողմ, և՛ միջազգային համագործակցության համատեքստում: Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ Տարո Հոնդան նշել է, որ իր երկիրը 44-օրյա պատերազմի օրերին կողմերին խնդիրը բանակցությունների միջոցով լուծելու կոչ էր արել: Նա ընդգծել է ԼՂ հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում կարգավորելու կարևորությունը:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են արձանագրել Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև երկկողմ կապերի զարգացման դրական դինամիկան, անդրադարձել առևտրատնտեսական, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում հարաբերությունների խորացման հնարավորություններին: Նշվել է, որ հատկապես տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների և թվայնացման ոլորտներում առկա են համագործակցության լայն հնարավորություններ:

Вице-спикер парламента Армении принял делегацию МИД Японии
Заместитель председателя Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 2 мая принял делегацию, возглавляемую заместителем министра иностранных дел Японии Таро Хондой. Об этом сообщает пресс-служба НС.
В этом году исполняется 30 лет установлению дипломатических отношений между Арменией и Японией. Акоп Аршакян подчеркнул, что между двумя странами сформированы тесные, дружественные отношения, политический диалог на высоком уровне и сотрудничество, основанное на общих ценностях. По словам заместителя председателя НС, Армения высоко ценит вклад Японии в установление мира во всем мире, развитие демократических институтов, предотвращение катастроф и реализацию гуманитарных инициатив.
В контексте региональных проблем Акоп Аршакян отметил, что Армения приветствует сбалансированный подход Японии в вопросе нагорно-карабахского конфликта и приверженность поддержке усилий Минской группы ОБСЕ. Он подчеркнул, что азербайджанская сторона продолжает нарушать режим прекращения огня и подрывать стабильность в регионе. азербайджанские вооруженные силы продолжают оставаться на некоторых участках суверенной территории Армении.
Остается нерешенной проблема удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и других лиц.
Вице-спикер НС проинформировал о процессе урегулирования отношений Армения-Турция.
Заместитель председателя НС коснулся шагов, направленных на совершенствование договорно-правового поля между двумя странами, активизацию экономических связей, укрепление культурного диалога армянского и японского народов.
В свою очередь заместитель министра иностранных дел Японии подчеркнул, что Армения для них является важным партнером как в контексте двустороннего, так и международного сотрудничества.
Касаясь региональных проблем, Таро Хонда отметил, что его страна во время  44-дневной войны призвала стороны решить проблему путем переговоров. Он подчеркнул важность урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Собеседники с удовлетворением констатировали положительную динамику развития двусторонних связей между Арменией и Японией, коснулись возможностей углубления отношений в ряде сфер, представляющих взаимный интерес. Было отмечено, что особенно в сферах экономики, высоких технологий и оцифровки имеются широкие возможности сотрудничества.