Բարեկամական հարաբերությունները մեր պետությունների միջև բավականին ներդաշնակ են զարգանում. Էդուարդ Աղաջանյանը՝ Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանին
Բարեկամական հարաբերությունները մեր պետությունների և խորհրդարանների միջև բավականին ներդաշնակ են զարգանում. ասել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին:
Մայիսի 6-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում` Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ հատկապես 2019 թ. ընթացքում բավականին ակտիվացել էին բարձրաստիճան փոխայցերը: Կայացել են Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական փոխայցերը: Սակայն, COVID-19-ի պատճառով անմիջական շփումները պաշտոնական պատվիրակությունների փոխայցերի մակարդակով ժամանակավորապես ընդհատվել էին: Չնայած այդ հանգամանքին` հանձնաժողովի նախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ քաղաքական երկխոսությունը երկու երկրների խորհրդարանների միջև չի ընդհատվել, և երկուստեք շահագրգիռ են հայ-գերմանական առավել խորացված համագործակցությամբ:
Էդուարդ Աղաջանյանի խոսքով` Հայաստանը գնահատում է Գերմանիայի կառավարության ֆինանսական և տեխնիկական աջակցությունը` ուղղված մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական և տնտեսական ոլորտներում բարեփոխումների աջակցմանը:
Վլադիմիր Վարդանյանը ևս կարևորել է Գերմանիայի հետ միջխորհրդարանական համագործակցությունն ակտիվացնելուն ուղղված քայլերը:
Դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: Նա ողջունել է Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները, կոռուպցիայի դեմ պայքարում Կառավարության որդեգրած սկզբունքային քաղաքականությունը:
Երկուստեք կարևորել են միջազգային գործընկերների արձագանքը տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության ամրապնդման, փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման, ինչպես նաև տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանն ուղղված ջանքերը:
Այս առնչությամբ նշվել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի վերաբերյալ Բունդեսթագում կայացած անաչառ քննարկումները:
Ընդգծվել է Հայաստանում GIZ և IRZ կազմակերպությունների հետ համատեղ ծրագրերի իրականացման շարունակականությունը:
Կողմերն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը, մշակութային ժառանգության պահպանմանը, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձին, ինչպես նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերին:

Дружественные отношения между нашими государствами и парламентами развиваются гармонично: Э.Агаджанян Чрезвычайному и Полномочному послу ФРГ в РА
“Дружественные отношения между нашими государствами и парламентами развиваются достаточно гармонично”, - сообщил председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян Чрезвычайному и Полномочному послу ФРГ в РА В.Рихтеру.
Встреча состоялась 6 мая, в ней также принял участие руководитель группы дружбы НС Армения-Германия В.Варданян.
Приветствуя посла в парламенте, Э.Агаджанян отметил, что в 2019 г. особенно активизировались взаимные визиты на высоком уровне. Состоялись официальные взаимные визиты канцлера Германии Ангелы Меркель, Премьер-министра РА Н.Пашиняна и Председателя НС РА. Однако из-за COVID-19 временно были прерваны прямые контакты на уровне взаимных визитов официальных делегаций. Председатель комиссии с удовлетворением отметил, что, несмотря на это, политический диалог между парламентами двух стран не прерывался, и обе стороны заинтересованы в более глубоком армяно-германском сотрудничестве.
Армения, по словам Э.Агаджаняна, ценит финансовую и техническую поддержку правительства Германии по содействию проводимым в нашей стране демократическим и экономическим реформам.
В.Варданян также отметил шаги, направленные на активизацию межпарламентского сотрудничества с ФРГ.
Посол В.Рихтер, поблагодарив за теплый прием, приветствовал проводимые в Армении демократические реформы, принципиальную политику правительства в борьбе с коррупцией.
Обе стороны подчеркнули важность реакции международных партнеров на усилия по укреплению долгосрочного мира и стабильности в регионе, создание атмосферы взаимного доверия, а также развитие регионального сотрудничества.
В этой связи отмечено, что Армения высоко оценивает объективные дебаты в Бундестаге по развязанной Азербайджаном войне в Нагорном Карабахе.
Подчеркнута преемственность реализации в Армении совместных программ с организациями GIZ и IRZ.
Стороны коснулись вопросов урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, сохранения культурного наследия, возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, а также нормализации армяно-турецких отношений.