Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Արցախի ռուսական համայնքի ներկայացուցիչներին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 10-ին ընդունել է Արցախի ռուսական համայնքի ներկայացուցիչներին՝ համայնքի ղեկավար Ալեքսանդր Բորդովի գլխավորությամբ։
Ինչպես հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից, հանդիպմանը քննարկվել են հանրապետության կենսագործունեությանը, սոցիալական, կրթական և մշակութային ոլորտներում իրականացվող քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր։
Անդրադառնալով Արցախում ռուսական համայնքի կյանքին՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ այն մշտապես գտնվում է պետության ուշադրության կենտրոնում, և այսուհետ ևս իշխանություններն անելու են հնարավորը համայնքի ակտիվությանն աջակցելու համար:
Այդ համատեքստում ընդգծվել է, որ ռուսերենին պաշտոնական կարգավիճակ տալուց հետո տարվում են աշխատանքներ Հանրապետության տարածքում ռուսական մշակութային տներ հիմնելու, դրանք անհրաժեշտ գույքով ապահովելու, տարբեր մշակութային ծրագրեր իրականացնելու, ինչպես նաև ռուսաց լեզվի հանրաճանաչության մակարդակի բարձրացման և ուսումնասիրման ուղղությամբ:

Президент Арцаха принял представителей русской общины
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 10 мая принял представителей русской общины Арцаха во главе с главой общины Александром Бордовым.
Как сообщили Арменпресс в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, на встрече были обсуждены вопросы, связанные с жизнедеятельностью республики и проводимой в социальной, образовательной и культурной сферах политикой.
Коснувшись вопроса жизни русской общины в Арцахе, Арутюнян отметил, что этот вопрос всегда находится в центре внимания государства, и власти и впредь будут всячески содействовать активной деятельности общины.
В этом контексте было подчеркнуто, что после придания русскому языку официального статуса проводятся работы по открытию на территории республики Домов русской культуры, их оснащению необходимым имуществом и оборудованием, реализации различных культурных программ, а также популяризации и изучению русского языка.