Եվրամիությունը, չունենալով սեփական արտաքին քաղաքականություն, լիովին ապավինում է Վաշինգտոնին. Լավրով
Եվրամիությունը, չունենալով սեփական արտաքին քաղաքականություն, ամբողջովին ապավինում է Վաշինգտոնի գծին: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորել խորհուրդ է տվել չմոռանալ, որ ինքը «Եվրամիությունում գլխավոր դիվանագետն է, այլ ոչ թե ռազմական առաջնորդը»։
«Սակայն մենք շուտով կարող ենք տեսնել, որ Եվրամիության գլխավոր դիվանագետի այս պաշտոնը կվերացվի, քանի որ Եվրամիությունը գործնականում չունի սեփական արտաքին քաղաքականություն և լիովին համերաշխություն է հայտնում ԱՄՆ-ի կողմից պարտադրվող մոտեցումներին»,- ասել է նա։

Евросоюз, не имея собственной внешней политики, полностью опирается на линию Вашингтона: Лавров
Евросоюз, не имея собственной внешней политики, полностью опирается на линию Вашингтона. Об этом сказал Министр иностранных дел России Сергей Лавров, передает ТАСС.
Он порекомендовал главе европейской дипломатии не забывать, что тот является "главным дипломатом, а не военным руководителем в Европейском союзе".
"Впрочем, может быть, скоро мы увидим, что эта должность главного дипломата Евросоюза будет ликвидирована, потому что Евросоюз уже своей внешней политики практически не имеет, целиком солидаризируясь с теми подходами, которые навязывают Соединенные Штаты", - сказал он.