Եվրամիությունը, չունենալով սեփական արտաքին քաղաքականություն, լիովին ապավինում է Վաշինգտոնին. Լավրով
Եվրամիությունը, չունենալով սեփական արտաքին քաղաքականություն, ամբողջովին ապավինում է Վաշինգտոնի գծին: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորել խորհուրդ է տվել չմոռանալ, որ ինքը «Եվրամիությունում գլխավոր դիվանագետն է, այլ ոչ թե ռազմական առաջնորդը»։
«Սակայն մենք շուտով կարող ենք տեսնել, որ Եվրամիության գլխավոր դիվանագետի այս պաշտոնը կվերացվի, քանի որ Եվրամիությունը գործնականում չունի սեփական արտաքին քաղաքականություն և լիովին համերաշխություն է հայտնում ԱՄՆ-ի կողմից պարտադրվող մոտեցումներին»,- ասել է նա։

EU Has No Foreign Policy and Fully Relies on Washington’s Line: Lavrov
The European Union fully relies on Washington’s line and has no independent foreign policy, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov told a news conference after his visit to Algeria, TASS reports.
Lavrov called on EU foreign policy chief Josep Borrell not to forget that he is "a top diplomat, rather than a military leader in the European Union."
"However, probably soon we will see that this position of the EU’s top diplomat will be eliminated because the EU has almost no foreign policy and is in full solidarity with those approaches imposed by the United States," he said.