Մինչ 2018թ. հեղափոխական շրջանն արդեն հասցրել էր մարդկանց հուսալքել, հիասթափեցնել, հոռետեսության մթնոլորտ ձևավորել. նախագահի ելույթը երդմնակալության արարողության ժամանակ
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ նախագահի երդմնակալության արարողությունը:
ՀՀ Ազգայի ժողովի մեծարգո նախագահ,
ՀՀ Ազգային ժողովի հարգելի պատգամավորներ,
Հարգելի հյուրեր, սիրելի հայրենակիցներ,
Նախ, մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովին այսպիսի վստահության արժանացնելու համար:
Այսօր Հանրապետության նախագահի պաշտոնը ստանձնում եմ Հայաստանի ապագայի համար կարևոր մի ժամանակահատվածում, երբ գտնվում ենք տարածաշրջանային և միջազգային մարտահրավերների բարդ շրջանում: Մենք ականատեսն ենք արագ փոփոխվող աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների, որոնց արդյունքում գործող համաշխարհային անվտանգության համակարգերը վերափոխվում են: Այսօր մեզ առավել քան երբևէ հարկավոր է իմաստություն, վստահություն, կայունություն, միաբանություն:
Այսօրվա աշխարհը շատ արագ է փոփոխվում, որտեղ մրցակցությունը տարբեր ռեսուրսների համար ավելի կտրուկ է դառնում: Այս իրավիճակում չափազանց կարևոր է, թե մենք ինչ պետություն ենք կառուցելու: Ի վերջո պետություն ունենալը մեր ինքնատիպ տեսակը պահպանելն է, զարգացնելը և այլ ազգերի հետ հարաբերվելու նոր հնարավորություններ ստանալը: Այս ամենը կիրագործվի, եթե վերաիմաստավորենք մեր ներկան և ամեն գնով կազմակերպվենք՝ ստեղծելու մեր նոր, արժանապատիվ ապագան, որտեղ ամուր պետությունը մեր հանրային կյանքի վստահելի, արդար գործընկերը պետք է լինի:
Ցանկացած հասարակությունում, իսկ անցումային փուլում գտնվողների համար ավելի քան առանձնահատուկ կարևորություն են ստանում պետական ինստիտուտները: Հանրային կառավարման արդյունավետությունը, իշխանության տարբեր թևերի համագործակցությունը, ինչու չէ նաև պետության հարատևությունը պայմանավորված են ինստիտուտների կայացվածությամբ: Չկայացած կամ թերի գործող պետական ինստիտուտները կործանարար ազդեցություն են ունենում պետությունների ճակատագրերի վրա: Առավել վտանգավոր է, երբ դրանք գործում են Սահմանադրությունից և օրենքներից դուրս՝ արժեզրկելով, բարոյազրկելով արժեքային այն ամբողջ համակարգը, որը կանխորոշվում է Սահմանադրությամբ կամ այլ իրավական ակտերով: Արդյունքում պետությունը վերածվում է մի խումբ մարդկանց շահերը սպասարկող մեծ պատժիչ մեքենայի, որն էլ ի վերջո խոչընդոտում է զարգացմանը, ցանկացած նոր մտահղացումներին, առաջընթացին: Ցավոք սրտի, այս ամենի ականատես կամ մասնակիցը ոչ վաղ անցյալում եղել ենք նաև մենք:
Ցանկացած երկրի զարգացման համար շատ մեծ նշանակություն ունի կառավարման համակարգի ընտրությունը: Սակայն պետական կառավարման այս կամ այն համակարգն ինքն իրեն ժողովրդավարություն կամ բռնապետություն չի ծնում, բայց նրանցից յուրաքանչյուրը, միահյուսվելով հասարակական կյանքի այլ օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ գործոնների հետ, կարող է հիմք հանդիսանալ մի դեպքում իսկական ժողովրդավարության ձևավորման, մեկ այլ դեպքում՝ բռնապետության հաստատման համար: Այստեղ, իհարկե, իր մեծ դերակատարումն ունի գործող քաղաքական համակարգը, քաղաքացիական հասարակությունն իր գաղափարախոսությամբ, անաչառությամբ, ակտիվ գործունեությամբ:
Հայաստանի Հանրապետությունը Սահմանադրությամբ հռչակվել է որպես ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական և իրավական պետություն: Սահմանադրության մեջ ամրագրված նորմերը որոշակի հակակշիռների մեխանիզմներ են նախատեսում, որոնք կոչված են ապահովելու իշխանության երեք թևերի՝ օրենսդիրի, գործադիրի և դատականի գործունեությունը՝ ուղղված սահմանադրությամբ նախատեսված պետական կառավարման համակարգի անխափան գործելուն՝ անկախ իրավիճակներից: Այս համակարգում, իհարկե, իր ուրույն տեղն ունի նաև Նախագահի ինստիտուտը, որն ըստ Սահմանադրության հանդիսանում է Պետության գլուխը, հետևում է Սահմանադրության պահպանմանը:
Մեր ժողովրդի պատմության տարբեր ժամանակահատվածների իրադարձություններին անդրադարձը հիմնականում հնարավորություն չի տալիս մեզ հետաքրքրող շատ հարցերի պատասխանները ստանալ. շատ դեպքերում դա անհնար է, քանի որ իրականությունը գնահատելու համարձակություն չենք ունենում կամ էլ չենք ունեցել: Իրականությունը գնահատելու համար չափազանց կարևոր է պատրանքներից ազատվելը, որն էլ հնարավորություն կտա ընդունելու, օրինակ, որ քաղաքական ոչ մի համակարգ իդեալական լինել չի կարող: Ե՛վ նախագահական, և՛ խորհրդարանական քաղաքական համակարգերը բոլոր պետություններում, իրենց առավելություններով հանդերձ, ունեն որոշակի թերություններ ու բացթողումներ: Եթե այս կամ այն երկրում հետևողականորեն չեն իրականացվում և ամրապնդվում ժողովրդավարական գործընթացները, չեն հարգվում մարդու իրավունքները, չեն պաշտպանվում մարդկանց բոլոր խմբերի շահերը, ապա ժողովրդավարությունը զարգանալ և ընդարձակվել չի կարող:
Մի երկրի ժողովրդավարությունը կարող է տարբեր լինել մյուս երկրի ժողովրդավարությունից, սակայն այս կամ այն երկրի ժողովրդավար քաղաքական համակարգին պետք է բնորոշ լինի.
· իշխանության տարանջատումը,
· օրենքի գերակայությունը,
· զանգվածային լրատվության միջոցների ազատությունը,
· քաղաքական մրցակցությունը,
· իշխանափոխության հնարավորությունը,
· ազատ ընտրությունները:
Մեր երկրի Սահմանադրությունն այս առումով նախատեսում է Անփոփոխելի հոդվածներ, որոնք կոչված են երաշխավորելու Հայաստանի Հանրապետության գոյությունը: Դրանք ՀՀ Սահմանադրության 1-ին, 2-րդ, 3-րդ և 203-րդ հոդվածներն են:
Անտարակույս է այն մտածողության ճշմարտությունը, որ ժամանակակից աշխարհում յուրաքանչյուր երկիր պետք է անցնի իր ճանապարհը, որն էլ բնութագրում է, թե ինչպիսի հասարակություն է ձևավորված, և կարող է արդյոք այդ հասարակությունը հաղթահարել այն դժվարությունները, որոնք ժամանակի և դեպքերի, իրադարձությունների թոհուբոհի մեջ առաջանում են նրա զարգացման ճանապարհին :
Մենք էլ անկախություն ստանալուց հետո ընտրեցինք զարգացման մեր ուրույն ուղին: Անցած երեսուն և ավելի տարիները մեծ փորձությունների ժամանակաշրջան էր մեր ժողովրդի, հայրենակիցների համար: Ցավոք, պետության կայացման այդ շրջանում եղան նաև կորուստներ, անդառնալի կորուստներ: Խոսքս վերաբերում է հատկապես մարդկային կորուստներին՝ ՀՀ քաղաքացիներին, ովքեր զոհվեցին՝ պահպանելով մեր հայրենիքը. հավերժ փառք ու պատիվ բոլորին:
Սա իհարկե մեծ ցավ է բոլորիս համար, բայց մյուս կողմից էլ պարտադրանք և հարկադրանք իշխանությանը՝ փոխելու իրավիճակը, համախմբելու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, համայն հայությանը՝ վերականգնելու երկրի տնտեսական հզորությունը, ամրապնդելու անվտանգային համակարգերը, կառավարելի դարձնելու տեղի ունեցող գործընթացները, ստեղծելու և զարգացնելու ժամանակակից և ապագային միտված նոր տնտեսական համակարգ, իր ենթակառուցվածքներով, որը ճանապարհ կհարթի դեպի նոր որակի տնտեսություն՝ թռիչքաձև զարգացման մեծ պոտենցիալով:
2018թ. թավշյա հեղափոխությունն էլ արդյունք էր նոր նպատակների իրականացման մեծ հույսի և ակնկալիքի, որ կար շատ-շատերիս, մեր հանրության գերակշռող մասի մոտ: Մինչ հեղափոխական շրջանն արդեն հասցրել էր մարդկանց հուսալքել, հիասթափեցնել, հոռետեսության մթնոլորտ ձևավորել: Բոլորս կարիք ունեինք արմատական փոփոխությունների, և դրանք 2018թ. ապրիլին իրականություն դարձան: Սա էլ հերթական, նոր փորձություն էր պետության, քաղաքացիների համար: Վերջնական նպատակներին հասնելու ճանապարհը դժվար էր լինելու, ժամանակ պահանջող: Հույսն ու հավատը, սերը և համբերատարությունը նոր հեղափոխության հաջողությունների գրավականը պետք է լինեն:
Այսօր էլ, աշխարհաքաղաքական վերափոխումների, հետպատերազմյան այս ժամանակաշրջանում, երբ քովիդյան անորոշությունները դեռ շարունակվում են, երբ տնտեսական և սոցիալական դժվարությունները չեն չեզոքացվել, երբ պատերազմի վերքերը դեռ չեն սպիացել, երբ դեռևս չեն վերացել նոր բախումների և պատերազմների հնարավորությունները, երբ Արցախի մեր հայրենակիցների՝ իրենց հողում ապրելու իրավունքը դեռևս ապահովագրված չէ, մեզ բոլորիս, մեր պետությանը՝ Հայաստանի Հանրապետությանը, առավել քան հարկավոր է համբերություն, միասնություն, հույս, հավատ, սեր՝ մեր հայրենիքի, միմյանց նկատմամբ, որպեսզի իրար հետ միաբան աշխատենք և կերտենք մեր նոր Հայաստանը:
Ի՞նչ է հարկավոր մեզ իրավիճակը փոխելու, նախատեսված հեռանկարային ծրագրերը իրականացնելու ճանապարհին.
· Իրականության հետ առնչվելու համարձակություն և պատրաստակամություն, իրական իրավիճակները գնահատելու ունակություն,
· Տարածաշրջանային համագործակցության սահմանների ընդլայնում, խոչընդոտների վերացում,
· Սպասվող մարտահրավերներին դիմակայելու հանձնառություն և պատասխանատվություն,
· Ապագային միտված ծրագրերի իրականացում, որոնք իրենց բնույթով և նշանակությամբ պետք է լինեն ոչ միայն պետական, այլ նաև համազգային:
Համոզված եմ՝ բոլորս էլ ունենք մեր պատկերացումները երկրի, պետության, համայն հայության, Արցախի ապագայի մասին: Շատ կարևոր է, թե ի՞նչ Հայաստան ենք մենք ունենալու ապագայում, ինչո՞վ է ներկայանալի լինելու ապագա Հայաստանը: Հայաստանի ապագան պայմանավորված է լինելու մարդկային կարողություններով, գիտելիքով, բարձր տեխնոլոգիական տնտեսությանը միտված մարդկային մտքի, գիտելիքի կիրառմանը նպաստող համապատասխան միջավայրով:
Կրկին անդրադառնամ պետական ինստիտուտներին:
Որպես նորընտիր նախագահ՝ գիտակցում եմ այն պատասխանատվությունը, որ ստանձնում եմ, այն մարտահրավերները, որ կան և կարող են լինել Հանրապետության նախագահի՝ Սահմանադրությամբ նախատեսված լիազորություններն իրականացնելիս: Սակայն կա մի պարզ ճշմարտություն. առանց պետական մյուս ինստիտուտների՝ Ազգային ժողովի, կառավարության, դատական համակարգի հետ սերտ համագործակցության՝ ուղղված ՀՀ Սահմանադրության պահպանմանը, հաջողություն չի կարող լինել:
Համազգային և համապետական շահերի հրամայականը պահանջում է ամեն ջանք գործի դնել՝ հանուն մեր ժողովրդի բարօրության և հայրենիքի առաջընթացի: Դա էլ իր հերթին նախ և առաջ նշանակում է հանրության և համազգային լայն շրջանակների հետ աշխատանք. առանց դրա հնարավոր չէ գնահատել իրականությունը, երկրի իրական վիճակը, ուղղել բացթողումները և գտնել զարգացման նոր հնարավորություններ:
Համոզված եմ նաև, որ այսօր գոյություն ունեցող հիմնախնդիրներից շատերը կարելի է լուծել, երբ բոլորիս մոտ լինի գիտակցում, որ.
· միասին մենք կարող ենք բարգավաճել միայն ընդհանուր լավատեսության և հույսի պայմաններում,
· միասնությունն ուժի, պատվի և ընդհանուր բարիքի ճանապարհն է,
· մենք մեր ապագայի համար պարտական ​​ենք մեր հավերժական արժեքների ուժին,
· միայն ազատությունը և ազատ մարդը կարող են երաշխավորը լինել մեր հարատևության, զարգացման,
· և ի վերջո, մեր շրջապատում, մեր իրականության մեջ կան մարդիկ՝ Երազողներ, ովքեր այսօր կերտում են ավելի լավ վաղվա օրը:
Սա մեր առաջիկա տարիների գաղափարախոսությունն ու փիլիսոփայությունը պետք է դառնա: Մենք առաջ շարժվելու, այս դժվարությունները հաղթահարելու այլընտրանք չունենք: Մեր միասնությունը, միասնականությունը կարող են դրա գրավականը լինել: Շատ կարևոր է հատկապես ապագայի հեռանկարի և ապագա անելիքների մասին անդրադարձը: Փոքրաթիվ ժողովուրդները պետք է ավելի նորարար լինեն, ավելի ստեղծագործ: Այս ամենին հնարավոր է հասնել միայն մրցունակ կրթական համակարգով, որը հնարավորություն կտա յուրացնել գործող և ստեղծել նորագույն տեխնոլոգիաներ: Կրթությունը, գիտելիքը, մշակույթը մեր ազգի երկարակեցության գրավականն են եղել:
Այս ամենին հասնելու համար մեզ հարկավոր են լայն քննարկումներ և համազգային ներառականություն Հայաստանում և Հայաստանից դուրս ապրող մեր հայրենակիցների մասնակցությամբ, հստակ տեսիլ, պատկերացումներ, գործունյա պետական ինստիտուտներ և ամուր պետություն, որտեղ մարդը և քաղաքացին կլինեն կենտրոնում, իսկ պետությունը երկրում կստեղծի այնպիսի պայմաններ, որտեղ բոլոր քաղաքացիները կլինեն ազատ, հավասար հնարավորություն կունենան բացահայտելու և զարգացնելու իրենց տաղանդները: Այս ամենի ապահովման և պետական ինստիտուտների սահուն աշխատանքին, ի շահ մեր պետության, պետք է լծված լինի նաև Հայաստանի Հանրապետության նախագահը:
Վերջում պարզապես ևս մեկ մեջբերում ՀՀ Սահմանադրությունից, որի հոդված 123-ում գրված է. «Հանրապետության նախագահն իր լիազորություններն իրականացնելիս անաչառ է և առաջնորդվում է բացառապես համապետական և համազգային շահերով»:
Սա իմ համոզմամբ ամբողջական է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության նախագահի առաքելությունը, որն էլ պետք է դառնա իմ գործունեության ուղենիշը:

Дореволюционный период уже успел лишить людей надежды, разочаровать их, сформировать атмосферу пессимизма: президент Армении
Речь Президента Ваагна Хачатуряна на церемонии инаугурации:
"Многоуважаемый Премьер-министр,
Ваше Святейшество Верховный Патриарх,
Многоуважаемый Президент Республики Арцах,
Многоуважаемый Председатель Национального Собрания РА,
Уважаемые депутаты Национального Собрания РА,
Уважаемые члены Правительства,
Прежде всего, ещё раз выражаю благодарность Национальному Собранию Республики Армения за оказанное мне такое доверие.
Сегодня я вступаю в должность Президента Республики в важный для будущего Армении отрезок времени, когда мы находимся в сложном периоде региональных и международных вызовов. Мы являемся свидетелями быстро меняющихся геополитических событий, в результате которых действующие всемирные системы безопасности преобразуются. Сегодня нам более чем когда-либо требуется мудрость, уверенность, стабильность и единство.
Сегодняшний мир очень быстро меняется, где конкуренция за разные ресурсы становится более острой. В этой ситуации чрезвычайно важно, какое государство мы будем строить. В конце концов, мы имеем государство для того, чтобы сохранять, развивать наш самобытный вид и получить новые возможности общения с другими народами. Всё это будет реализовано, если мы переосмыслим наше настоящее и любой ценой организуемся, чтобы создать наше новое достойное будущее, где прочное государство должно быть надёжным, справедливым партнёром нашей общественной жизни.
В любом обществе, а для тех, кто находится на переходном этапе, тем более, особую важность получают государственные институты. Эффективность общественного управления, сотрудничество разных ветвей власти, почему нет, также долговечность государства обусловлены тем, насколько состоятельны институты. Несостоятельные или неполноценно действующие государственные институты оказывают разрушительное воздействие на судьбы государств. Наиболее опасно, когда они действуют вне Конституции и законов, обесценивая, деморализуя всю ту систему ценностей, которая предопределяется Конституцией или другими правовыми актами. В результате государство превращается в обслуживающую интересы группы людей Большую карательную машину, которая и препятствует, в конце концов, любым новым идеям, прогрессу. К сожалению, свидетелями или участниками всего этого в недалёком прошлом были также мы.
Очень большое значение для развития любой страны имеет выбор системы управления. Однако та или иная система государственного управления сама по себе не порождает демократии или деспотии, но каждая из них, переплетаясь с объективными или субъективными факторами общественной жизни, может служить основой в одном случае для формирования настоящей демократии, в другом случае для утверждения деспотии. Здесь, конечно, большую роль имеет действующая политическая система, гражданское общество со своей идеологией, беспристрастностью, активной деятельностью.
Республика Армения по Конституции провозглашена суверенным, демократическим, социальным и правовым государством. Закреплённые в Конституции нормы предусматривают определённые механизмы противовесов, которые призваны обеспечить деятельность трёх ветвей власти – законодательной, исполнительной и судебной, направленную на бесперебойное действие предусмотренной Конституцией системы государственного управления, независимо от ситуаций. В этой системе своё особое место имеет также Президентский институт, который, согласно Конституции, является главой Государства, следит за соблюдением Конституции.
Обращение к событиям различных периодов истории нашего народа в основном не даёт возможности получить ответы на многие интересующие нас вопросы – во многих случаях это невозможно, поскольку мы не имеем или не имели смелости оценить действительность. Для того, чтобы оценить действительность, очень важно освободиться от иллюзий, что и даст возможность принять, например, что никакая политическая система не может быть идеальной. Во всех государствах и президентская, и парламентская политические системы при своих преимуществах имеют определённые недостатки и упущения. Если в той или иной стране непоследовательно реализуются и укрепляются демократические процессы, не уважаются права человека, не защищаются интересы всех групп людей, то демократия не может развиваться и распространяться.
Демократия одной страны может отличаться от демократии другой страны, однако для демократической политической системы той или иной страны должно быть характерно:
- разделение власти,
- приоритет закона,
- свобода средств массовой информации,
- политическая конкуренция,
- возможность смены власти,
- свободные выборы.
Конституция нашей страны в этом плане предусматривает Неизменяемые статьи, которые призваны гарантировать существование Республики Армения. Это статьи 1, 2, 3 и 203 Конституции РА.
Несомненна истинность того мышления, что в современном мире каждая страна должна пройти свой путь, который и характеризует, какое общество сформировано и может ли это общество преодолеть те трудности, которые в хаосе времени и происшествий, событий возникают на пути его развития.
А мы после получения независимости избрали свой особый путь развития. Прошедшие тридцать и более лет были периодом больших испытаний для нашего народа, наших соотечественников. К сожалению, на этом этапе становления государства были также потери, необратимые потери. Речь, в особенности, о людских потерях – гражданах РА, которые погибли, охраняя наше Отечество. Вечная слава и честь всем!
Это, конечно, большая боль для всех нас, но, с другой стороны, принудительная обязанность власти – изменить ситуацию, сплотить граждан Республики Армения, Всемирное Армянство, восстановить экономическую мощь страны, укрепить систему безопасности, сделать управляемыми происходящие процессы, создавать и развивать современную и нацеленную в будущее новую экономическую систему, со своими инфраструктурами, что откроет дорогу к экономике нового качества с большим потенциалом ускоренного развития.
Бархатная революция 2018 года также была результатом больших надежд и ожиданий на реализацию новых целей, которые были у многих из нас, у преобладающей части нашей общественности. Дореволюционный период уже успел лишить людей надежды, разочаровать их, сформировать атмосферу пессимизма. Мы все нуждались в коренных изменениях, и они стали реальностью в апреле 2018 г. И это было очередным, новым испытанием для государства, граждан. Предстоял трудный, требующий времени путь к достижению окончательной цели. Надежда и вера, любовь и терпение должны быть залогом успехов новой революции.
И сегодня, в эти времена геополитических преобразований, в этот послевоенный период, когда ещё продолжается обусловленная ковидом неопределённость, когда экономические и социальные трудности не нейтрализованы, когда раны войны ещё не зарубцевались, когда ещё не исчезла возможность новых столкновений и войн, когда ещё не обеспечено право наших Арцахских соотечественников жить на своей земле, нам всем, нашему государству – Республике Армения более чем необходимы терпение, единство, надежда, вера, любовь к нашей Родине, друг к другу, чтобы мы сплочённо работали друг с другом и строили новую Армению.
Что требуется Нам на пути изменения ситуации, реализации намеченных перспективных планов?
- Смелость и готовность в обращении с действительностью, способность оценивать истинное положение дел;
- Расширение границ регионального сотрудничества, ликвидация препятствий;
- Смелость и ответственность в том, чтобы противостоять ожидаемым вызовам;
- Реализация нацеленных в будущее программ, которые по своему характеру должны быть не только государственными, но и общенациональными.
Уверен, что все мы имеем свои представления о будущем страны, государства, всемирного армянства, Арцаха. Очень важно, какую Армению мы будем иметь в будущем, чем будет презентабельна будущая Армения. Будущее Армении будет обусловлено человеческими способностями, знаниями – соответствующей средой, которая будет способствовать применению человеческих мыслей и знаний, нацеленных на высокотехнологичную экономику.
Вновь коснусь государственных институтов.
Как избранный Президент осознаю ту ответственность, которую принимаю, те вызовы, которые есть и могут быть при исполнении предусмотренных Конституцией полномочий Президента Республики. Однако есть одна простая истина: без нацеленного на соблюдение Конституции РА тесного сотрудничества с другими Государственными институтами – Национальным Собранием, Правительством, Судебной системой, успеха быть не может.
Общенациональные и общегосударственные интересы требуют приложить все усилия во имя благоденствия нашего народа и прогресса Отечества. Это в свою очередь прежде всего означает работу с общественностью и широкими общенациональными кругами, без этого невозможно оценить действительность, истинное состояние страны, исправить упущения и найти новые возможности развития.
Уверен также, что многие из существующих сегодня проблем можно решить, когда у всех нас будет понимание, что
- Вместе мы можем процветать только при условии общего оптимизма и веры;
- Единство – это путь силы, чести и общего блага;
- За своё будущее мы обязаны силе наших извечных ценностей;
- Только свобода и свободный человек могут быть гарантами нашей долговечности, развития;
- И наконец, в нашем окружении, в нашей действительности есть люди, Мечтатели, которые сегодня строят лучший завтрашний день.
Это должно стать идеологией и философией наших предстоящих лет. У нас нет другой альтернативы, чем двигаться вперёд, преодолевать эти трудности. Наше единство, сплочённость могут быть залогом этого.
Очень важно коснуться, в особенности, перспективы будущего и того, что предстоит сделать.
Малочисленные народы должны быть более инновационными, более творческими. Всего этого можно достигнуть только посредством конкурентоспособной образовательной системы, которая даст возможность усваивать действующие и создавать новейшие технологии. Образование, знания, культура были залогом долгой жизни нашего народа.
Чтобы достигнуть всего этого, нам необходимы обсуждения и общенародная вовлечённость с участием наших живущих в Армении и вне Армении соотечественников, чёткое видение, представления, действенные государственные институты и прочное государство, где человек и гражданин будут в центре, а государство создаст в стране такие условия, где все граждане будут свободны, будут иметь равные возможности, чтобы выявлять и развивать свои таланты. В обеспечение всего этого и плавной работы государственных институтов должен быть вовлечён также Президент Республики Армения.
В конце, просто, ещё одна цитата из Конституции РА, в 123-й статье которой написано: «Президент Республики при исполнении своих полномочий беспристрастен и руководствуется исключительно общегосударственными и общенародными интересами».
Это, по моему убеждению, полностью представляет миссию Президента Республики Армения, что и должно стать ориентиром моей деятельности.