Վրաստանի արտգործնախարարը մայիսի 16-18-ը կայցելի Բրյուսել՝ քննարկելու ԵՄ-ին երկրի անդամակցության հարցը
Մայիսի 16-18-ը Վրաստանի արտգործնախարար Իլյա Դարչիաշվիլին աշխատանքային այցով կմեկնի Բրյուսել, որտեղ կքննարկի լրացված հարցաշարը, որը հանրապետությունը ստացել է Եվրամիությանն անդամակցելու վերաբերյալ քննարկում սկսելու համար։ Այս մասին շաբաթ օրը հայտնել են Վրաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Վրաստանի արտգործնախարար Իլյա Դարչիաշվիլին այս տարվա մայիսի 16-18-ը աշխատանքային այցով կմեկնի Բրյուսել։ Իլյա Դարչիաշվիլին կհանդիպի ԵՄ երկրների արտգործնախարարների հետ, որոնք հավաքվելու են Բրյուսելում՝ ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի նիստին։ Հանդիպումների ընթացքում կքննարկվեն եվրաինտեգրման օրակարգը, վրացական կողմից Եվրահանձնաժողովի հարցաթերթիկը լրացնելու հետ կապված հարցեր»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Georgian Foreign Minister to Visit Brussels on May 16-18 to Discuss Accession to EU
Georgian Foreign Minister Ilya Darchiashvili will visit Brussels on May 16-18, where he will discuss the filled, which the republic received to open the discussion of Georgia’s accession to the EU, Georgian Foreign Ministry press office announced Saturday, TASS reports.
"Foreign Minister Ilya Darchiashvili will travel to Brussels with a working visit on May 16-18 this year. He will meet with EU foreign ministers who will gather in Brussels for a EU Foreign Affairs Council meeting. During the meetings, the sides will review the European integration agenda, and issue related to the filling of the European Commission’s questionnaire by the Georgian side," the statement says.
The Foreign Minister will also discuss the current security situation in the region, the press office said.