ԵՄ-ն ու Հայաստանը կքննարկեն վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու հեռանկարները
Եվրոպական միություն-Հայաստան գործընկերության խորհրդի 4-րդ նիստը տեղի կունենա մայիսի 18-ին, Բրյուսելում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ԵՄ խորհրդի կայքը:
Նշվում է, որ նիստի ընթացքում քննարկվելու են երկկողմ հարաբերությունները և քաղաքական հարցեր:
ԵՄ անդամ երկրները և Հայաստանը մտքեր կփոխանակեն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքի, ինչպես նաև տնտեսական և ներդրումային պլանի վերաբերյալ:
Կքննարկվեն քաղաքական երկխոսության, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների, առևտրատնտեսական համագործակցության  հետ կապված հարցեր: Անդրադարձ է լինելու նաև   վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հեռանկարներին:
Մասնակիցները քննարկելու են նաև տարածաշրջանային հարցեր (Ռուսաստան/Ուկրաինա, Թուրքիա Իրան), ինչպես նաև ԼՂ հարցը:

EU and Armenia to Discuss Prospects of Launching Visa Liberalization Dialogue
The fourth meeting of the EU-Armenia Partnership Council will take place in Brussels on May 18 and will touch on bilateral relations and political matters, the Council of the EU said in a statement, Armenpress reports.
“EU member states and Armenia will exchange views on the state of implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, and of the Economic and Investment Plan.
They will also discuss political dialogue and reform, democracy, rule of law and human rights, economic, and trade and sectoral cooperation, as well as the prospects of launching a Visa Liberalization Dialogue.
Participants will have an exchange on regional issues (Russia/Ukraine, Turkey, Iran), and Nagorno Karabakh”, the statement says.