Լավրովը Իրանի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է միջուկային գործարքի վերականգնման հեռանկարները
Իրանական կողմի նախաձեռնությամբ մայիսի 19-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանի միջև, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է, որ հիմնական ուշադրությունը դարձվել է երկկողմ հարաբերությունների առանցքային հարցերին, ինչպես նաև Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ամբողջական իրականացման վերականգնման հեռանկարներին։
Տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակում տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք արդիական խնդիրների, այդ թվում՝ Ուկրաինայի իրավիճակի շուրջ։

Лавров обсудил с главой МИД Ирана перспективы возобновления ядерной сделки
19 мая по инициативе иранской стороны состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова с Министром иностранных дел Исламской Республики Иран Хоссейном Амир Абдоллахианом, сообщает МИД РФ.
Основное внимание было уделено ключевым вопросам двусторонних отношений, а также перспективам возобновления полноценной реализации Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе.
Состоялся заинтересованный обмен мнениями по ряду актуальных региональных и международных проблем, включая ситуацию на Украине.