Իրական ժողովրդավարության իրականացումը ոչ միայն յուրաքանչյուր անդամ պետության պարտավորությունն է իր քաղաքացիների նկատմամբ, այլև պատասխանատվություն է մյուս անդամ պետությունների հանդեպ. Արմեն Գևորգյանը` ԵԽԽՎ-ում
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Արմեն Գևորգյանը մայիսի 19-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ Հանուն առողջ միջավայրի խորհրդարանականների ցանցի գործունեության ծրագրի քննարկման ժամանակ և մեկնաբանություններ ներկայացրել:
«Հարգելի՛ գործընկերներ, շրջակա միջավայրի և մարդու իրավունքների փոխկապակցվածության խնդիրը դառնում է ամենաարդիականներից: Շնորհակալություն եմ հայտնում նախագահողին շատ օգտակար և բովանդակալից ներկայացման համար: Հավանություն եմ տալիս արդյունքով պայմանավորված մոտեցմանը, որը նախագահողը ներկայացրեց՝ որպես մեր ցանցի արդյունավետ աշխատանքի առանցք: Այս առումով կառաջարկեի ներառել հետաքննության բաղադրիչը՝ որպես ցանցի հիմնական սկզբունքներից մեկը:
Այսպիսով, կառաջարկեի առողջ, մաքուր և անվտանգ միջավայրի խնդրին հատուկ ուշադրություն դարձնել չլուծված հակամարտությունների համատեքստում: Այստեղ մենք գործ ունենք մարդու իրավունքների ամենաակնհայտ ոտնահարումների և անվտանգ բնապահպանական իրավիճակների մարտահրավերների հետ:
Ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում աշխարհի տարբեր ծայրերում, այսպես կոչված, արգելված զենքերի, մասնավորապես, ֆոսֆորային ռումբերի կիրառման աճող պրակտիկային: Վերջին տարիներին դրանց կիրառման մասին հայտարարություններ են եղել առնվազն 9 երկրներում: Հուսով եմ՝ այստեղ բոլորը գիտեն մարդկանց կյանքի և բնության վրա նման ռումբերի թողած սարսափելի հետևանքների մասին: Ես որևէ տեղեկություն չունեմ այդպիսի արգելված զենքերի կիրառման փաստերի միջազգային հետաքննության և այդ պրակտիկայի վերացման համար մշակված ճանապարհային քարտեզների վերաբերյալ:
Մենք պետք է հստակ հետևենք ԵԽԽՎ վերջին բանաձևերից մեկի տրամաբանությանը, համաձայն որի՝ «Իրական ժողովրդավարության իրականացումը ոչ միայն յուրաքանչյուր անդամ պետության պարտավորությունն է իր քաղաքացիների նկատմամբ, այլև պատասխանատվություն է մյուս անդամ պետությունների հանդեպ»: Մենք ականատես ենք իրավիճակների, երբ բնական ռեսուրսներն օգտագործվում են մի անդամ պետության կողմից՝ մեկ այլ պետության տեղական բնակչության վրա բարոյահոգեբանական ճնշում գործադրելու նպատակով:
Մեր տարածաշրջանի որոշ պետություններ ջրային ռեսուրսներն օգտագործում են՝ հասնելու  իրենց երկարաժամկետ աշխարհաքաղաքական շահերին՝  խնդիրներ ստեղծելով միլիոնավոր մարդկանց համար: Բոլոր դեպքերում մենք ոչ միայն մարդկանց կյանքի որակի նվազման, նրանց հիմնական իրավունքների ոտնահարման, այլև՝ շրջակա միջավայրի իրական վատթարացման խնդիր ունենք: Սրանք իրավիճակներ են տեղերում, որտեղ մարդու իրավունքները և իրական բնապահպանական խնդիրները խորապես փոխկապակցված են:
Եթե ցանցն ուշադրություն չդարձնի տիրող իրական իրավիճակին և խուսափի հետաքննությունից, այն չի իրագործի իր հիմնական նպատակները»,- ընդգծել է պատգամավորը:

Реализация подлинной демократии – не только ответственность каждого государства-члена перед своими гражданами, но и ответственность перед другими государствами-членами: Армен Геворкян
19 мая член армянской делегации в ПАСЕ А.Геворкян выступил на обсуждении программы деятельности Сети парламентариев ПАСЕ во имя здоровой среды и представил комментарии.
''Уважаемые коллеги, вопрос взаимосвязанности окружающей среды и прав человека становится одним из актуальнейших. Спасибо председательствующему за очень полезную и информативную презентацию. Поддерживаю ориентированный на результат подход, представленный  как основа эффективной работы нашей Сети. В связи с этим предложил бы включить компонент расследования в качестве одного из основных принципов Сети.
Таким образом, предложил бы уделить особое внимание проблеме здоровой, чистой и безопасной окружающей среды в контексте неурегулированных конфликтов. Здесь мы имеем дело с наиболее очевидными нарушениями прав человека и вызовами безопасной экологической ситуации.
Хотел бы обратить ваше внимание на нарастающую практику применения во всем мире так называемого запрещенного оружия, в частности фосфорных бомб. За последние годы объявлялось об их использовании как минимум в 9 странах. Надеюсь, все здесь знают об ужасных последствиях таких бомб для жизни людей и природы. У меня нет каких-либо сведений о международном расследовании применения подобного запрещенного оружия и дорожных картах по искоренению этой практики.
Мы должны четко следовать логике одной из недавних резолюций ПАСЕ, по которой ''реализация подлинной демократии –   не только ответственность каждого государства-члена перед своими гражданами, но и ответственность перед другими государствами-членами''. Мы являемся свидетелями ситуаций, когда природные ресурсы используются одним государством-членом для оказания морально-психологического давления на местное население другого государства.
Некоторые страны нашего региона используют водные ресурсы для достижения своих долгосрочных геополитических интересов, создавая проблемы для миллионов людей. В любом случае у нас проблема не только в ухудшении качества жизни людей, нарушении их основных прав, но и в реальном ухудшении состояния окружающей среды. Это ситуации в местах, где права человека и реальные экологические проблемы тесно взаимосвязаны.
Если Сеть не будет обращать внимание на реальную ситуацию и уклоняться от расследования, она не достигнет своих основных целей'', - заявил А.Геворкян.