Արարատ Միրզոյանը Թուրինում հանդիպել է Չեխիայի ԱԳ նախարարի հետ
ԵԽ նախարարների 132-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Թուրինում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 20-ին հանդիպում է ունեցել Չեխիայի ԱԳ նախարար Յան Լիպավսկիի հետ: ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ կողմերը կարևորել են երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնումը և խորացումը՝ ընդգծելով քաղաքական երկխոսության խթանման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջև խորհրդակցությունների պարբերական անցկացման անհրաժեշտությունը:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել Չեխիայի աջակցությունը՝ Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի առաջմղմանը և քաղաքացիական հասարակության կարողությունների հզորացմանը:
Արտգործնախարարները քննարկել են նաև հայ-չեխական բազմակողմ օրակարգին առնչող հարցեր:
Այս համատեքստում կարևորելով առաջիկայում Չեխիայի կողմից ԵՄ նախագահության ստանձնումը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է հայկական կողմի շահագրգռվածությունը՝ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շարունակական ընդլայնման ու ամրապնդման հարցում։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում փոխգործակցությանը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության հարցերի շուրջ:
Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների վերաբերյալ։ Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջմղման հարցում:
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքներին, մասնավորապես՝ առաջացած հումանիտար խնդիրներին` ՀՀ ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:

В Турине состоялась встреча глав МИД Армении и Чехии
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся с рабочим визитом в Турине для участия в 132-м заседании Комитета министров иностранных дел Совета Европы, 20 мая встретился с министром иностранных дел Чехии Яном Липавским.
Как сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, стороны подчеркнули важность расширения и углубления двусторонних отношений, подчеркнув необходимость развития политического диалога, регулярных консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран по представляющим взаимный интерес вопросам.
Армянская сторона высоко оценила поддержку Чехией продвижению демократических реформ в Армении и укреплению потенциала гражданского общества.
Главы МИД обсудили вопросы армяно-чешской многосторонней повестки дня.
В этом контексте, отметив важность предстоящего председательства Чехии в ЕС, министр Мирзоян подчеркнул заинтересованность армянской стороны в вопросе постоянного расширения и укрепления партнерства Армения-ЕС. Было также затронуто сотрудничество в рамках Восточного партнерства.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями по вопросам регионального и международного значения.
Министр Мирзоян представил своему коллеге позицию Армении по процессам, направленным на установление мира и стабильности в регионе. Подчеркнута важность посреднической роли сопредседательства Минской группы ОБСЕ в продвижении мирного процесса нагорно-карабахского конфликта.
Коснувшись последствий 44-дневной войны, особенно гуманитарных проблем, министр иностранных дел Армении подчеркнул необходимость скорейшей репатриации армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.