Մենք ականատես ենք լինում անվտանգության ճարտարապետության վերահաս անկմանը. Արարատ Միրզոյան
Մայիսի 20-ին Իտալիայի Թուրին քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի 132-րդ նախարարական նստաշրջանը, որին մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Իր ելույթում նախարար Միրզոյանը, մասնավորապես, նշել է․
«Հարգարժա՛ն նախարար Դի Մայո,
Հարգարժա՛ն Գլխավոր Քարտուղար,
Մենք Հայաստանի փորձից գիտենք, թե ինչ կարևոր դեր կարող է ունենալ Եվրոպայի խորհուրդը՝ աջակցելու երկրներին ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտներ և համակարգեր կառուցելու գործում։ Այս տարի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունեց Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության մասին բանաձև, որտեղ ԵԽԽՎ-ն հայտարարեց ժողովրդավարական զարգացման գործընթացում Հայաստանի առաջընթացի մասին։ Եվ այդ առաջընթացի, թերևս, ամենավառ օրինակներից մեկը անցած ամառվա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն էին, երբ Հայաստանի քաղաքացիները ևս մեկ անգամ ապացուցեցին իրենց նվիրումն ու հանձնառությունը ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեքներին:
Այսօր մենք ականատես ենք լինում անվտանգության ճարտարապետության վերահաս անկմանը, որը, իհարկե, վերջերս՝ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում չէ, որ սկսվել է:
Մենք երկու տարի առաջ զգացինք բազմակողմանիության խափանումը և միջազգային կառույցներում առաջացած ճեղքվածքը, երբ Ադրբեջանը, ոտնահարելով ուժի չկիրառման սկզբունքը, սանձազերծեց պատերազմ Լեռնային Ղարաբաղի և նրա ժողովրդի դեմ:
Երկու տարի է անցել այս սարսափելի ժամանակներից, և Ադրբեջանը պնդում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծվել է, և նրանք պատրաստ են խաղաղության:
Գուցե միամիտ կթվա, բայց եթե դա ճիշտ է, ինչու՞ ենք մենք դեռ պայքարում ռազմագերիների և պահվող անձանց իրավունքների և նրանց անհապաղ ազատ արձակման և վերադարձի համար։ Ինչո՞ւ ենք մենք դեռևս պայքարում մարդկանց մշակութային իրավունքների համար և Ադրբեջանի քաղաքականությունից բխող՝ իր վերահսկողության տակ գտնվող հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման դեմ: Ինչո՞ւ ենք մենք պայքարում երեխաների որակյալ կրթություն ստանալու իրավունքի համար, երբ նրանց դպրոցները հաճախակի կրակի տակ են: Ինչո՞ւ ենք մենք պայքարում մարդկանց՝ իրենց տներում տարրական կենսապայմաններ ունենալու իրավունքի համար, երբ միակ գազատարը խափանվում է:
Կարող եմ շարունակել նոր օրինակներ բերել, բայց հակիրճ կլինեմ. ինչու՞ ենք մենք պայքարում, որ հասկացնենք Ադրբեջանին, որ Լեռնային Ղարաբաղը միայն տարածքի կտոր չէ, այլ մարդիկ են, որոնց արժանապատվությունը պետք է հարգել։
Եվ, հարգելի՛ գործընկերներ, քանի որ մարդու իրավունքներին նվիրումն է մեզ բոլորիս բերել այստեղ, ուրեմն սա բոլորիս խնդիրն է:
Հայաստանի կառավարությունը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղություն և բարեկեցություն հաստատելու ջանքերին և բազմաթիվ անգամներ վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ անհապաղ կերպով իրական և կառուցողական բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ:
Եվ այս համատեքստում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն առանցքային դեր ունի խաղաղ գործընթացը առաջ մղելու հարցում: Սակայն, մենք խորապես հավատացած ենք, որ ԵԽ-ն նույնպես՝ իր մանդատի շրջանակներում, պետք է ակտիվ լինի այս գործընթացին սատարելու հարցում:
Ցանկանում եմ եզրափակել՝ ասելով, որ մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության անհրաժեշտությունը վաղուց հասունացել է:

We are Witnessing Looming Demise of Security Architecture: Ararat Mirzoyan
On May 20, the 132nd Ministerial Session of the Council of Europe was held in Turin, Italy, where Ararat Mirzoyan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, participated and delivered remarks. In his speech, Minister Mirzoyan, particularly, noted:
«Honorable Minister Di Maio,
Honorable Secretary-General,
Distinguished colleagues,
We know from Armenia’s experience what a remarkable role the Council of Europe can play in assisting countries to build strong democratic institutions and systems. This year the Parliamentary Assembly of the Council of Europe adopted a Resolution on Functioning of democratic institutions in Armenia where PACE stated Armenia’s marked progress in its democratic development. And perhaps one of the brightest examples of that progress was the snap parliamentary elections of last summer, when the citizens of Armenia once again proved their devotion and commitment to the values of democracy and human rights.
Today we are witnessing the looming demise of the security architecture which certainly has not started just recently during the last couple of months.
We felt the shatter of multilateralism, the crack of international institutions and disrespect for fundamental rules less than two years ago when Azerbaijan, violating the principle of non-use of force, unleashed a war against Nagorno-Karabakh and its people.
It’s been a year and a half since those horrible times, and Azerbaijan claims that the Nagorno- Karabakh issue is solved and they are ready for peace.
I would sound naive but if it’s true why we still struggle for the rights of prisoners of war and detainees and their immediate release and repatriation. Why do we still struggle for cultural rights of people and policy-driven demolition of Armenian cultural heritage under Azerbaijani control? Why do we struggle for the right of children to get quality education as their schools are frequently under fire? Why do we struggle for the right of people to have basic living standards in their houses as the only gas pipeline is being cut?
I can continue bringing new examples but to put it briefly: why we struggle to make Azerbaijan understand that Nagorno Karabakh is not only a piece of territory, it is people, whose dignity should be respected.
And dear colleagues, as the devotion of human rights brought us all here then this is the issue for all of us.
The Government of Armenia is committed to the efforts to bring peace and prosperity to the region and has reiterated on numerous occasions its readiness to immediately start genuine and constructive negotiations on normalization of relations with Azerbaijan.
And in this regard, the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship has a key role to play in advancing the peace process. But we strongly believe that the Council of Europe also, within its mandate, should be active in supporting that process.