Մենք ականատես ենք լինում անվտանգության ճարտարապետության վերահաս անկմանը. Արարատ Միրզոյան
Մայիսի 20-ին Իտալիայի Թուրին քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի 132-րդ նախարարական նստաշրջանը, որին մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Իր ելույթում նախարար Միրզոյանը, մասնավորապես, նշել է․
«Հարգարժա՛ն նախարար Դի Մայո,
Հարգարժա՛ն Գլխավոր Քարտուղար,
Մենք Հայաստանի փորձից գիտենք, թե ինչ կարևոր դեր կարող է ունենալ Եվրոպայի խորհուրդը՝ աջակցելու երկրներին ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտներ և համակարգեր կառուցելու գործում։ Այս տարի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունեց Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության մասին բանաձև, որտեղ ԵԽԽՎ-ն հայտարարեց ժողովրդավարական զարգացման գործընթացում Հայաստանի առաջընթացի մասին։ Եվ այդ առաջընթացի, թերևս, ամենավառ օրինակներից մեկը անցած ամառվա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն էին, երբ Հայաստանի քաղաքացիները ևս մեկ անգամ ապացուցեցին իրենց նվիրումն ու հանձնառությունը ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեքներին:
Այսօր մենք ականատես ենք լինում անվտանգության ճարտարապետության վերահաս անկմանը, որը, իհարկե, վերջերս՝ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում չէ, որ սկսվել է:
Մենք երկու տարի առաջ զգացինք բազմակողմանիության խափանումը և միջազգային կառույցներում առաջացած ճեղքվածքը, երբ Ադրբեջանը, ոտնահարելով ուժի չկիրառման սկզբունքը, սանձազերծեց պատերազմ Լեռնային Ղարաբաղի և նրա ժողովրդի դեմ:
Երկու տարի է անցել այս սարսափելի ժամանակներից, և Ադրբեջանը պնդում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծվել է, և նրանք պատրաստ են խաղաղության:
Գուցե միամիտ կթվա, բայց եթե դա ճիշտ է, ինչու՞ ենք մենք դեռ պայքարում ռազմագերիների և պահվող անձանց իրավունքների և նրանց անհապաղ ազատ արձակման և վերադարձի համար։ Ինչո՞ւ ենք մենք դեռևս պայքարում մարդկանց մշակութային իրավունքների համար և Ադրբեջանի քաղաքականությունից բխող՝ իր վերահսկողության տակ գտնվող հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման դեմ: Ինչո՞ւ ենք մենք պայքարում երեխաների որակյալ կրթություն ստանալու իրավունքի համար, երբ նրանց դպրոցները հաճախակի կրակի տակ են: Ինչո՞ւ ենք մենք պայքարում մարդկանց՝ իրենց տներում տարրական կենսապայմաններ ունենալու իրավունքի համար, երբ միակ գազատարը խափանվում է:
Կարող եմ շարունակել նոր օրինակներ բերել, բայց հակիրճ կլինեմ. ինչու՞ ենք մենք պայքարում, որ հասկացնենք Ադրբեջանին, որ Լեռնային Ղարաբաղը միայն տարածքի կտոր չէ, այլ մարդիկ են, որոնց արժանապատվությունը պետք է հարգել։
Եվ, հարգելի՛ գործընկերներ, քանի որ մարդու իրավունքներին նվիրումն է մեզ բոլորիս բերել այստեղ, ուրեմն սա բոլորիս խնդիրն է:
Հայաստանի կառավարությունը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղություն և բարեկեցություն հաստատելու ջանքերին և բազմաթիվ անգամներ վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ անհապաղ կերպով իրական և կառուցողական բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ:
Եվ այս համատեքստում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն առանցքային դեր ունի խաղաղ գործընթացը առաջ մղելու հարցում: Սակայն, մենք խորապես հավատացած ենք, որ ԵԽ-ն նույնպես՝ իր մանդատի շրջանակներում, պետք է ակտիվ լինի այս գործընթացին սատարելու հարցում:
Ցանկանում եմ եզրափակել՝ ասելով, որ մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության անհրաժեշտությունը վաղուց հասունացել է:

Мы становимся свидетелями грядущего упадка архитектуры безопасности: Арарат Мирзоян
20 мая в Турине, Италия, состоялась 132-я министерская сессия Совета Европы, в которой принял участие и выступил с речью министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян.
В своем выступлении министр Мирзоян, в частности, отметил:
"Уважаемый министр Ди Майо,
Уважаемый Генеральный Секретарь,
Из опыта Армении мы знаем, какую важную роль может сыграть Совет Европы для содействия странам в построении прочных демократических институтов и систем. В этом году Парламентская ассамблея Совета Европы приняла резолюцию о деятельности демократических институтов в Армении, в которой ПАСЕ заявила о прогрессе Армении в процессе демократического развития. И, пожалуй, одним из самых ярких примеров этого прогресса стали внеочередные парламентские выборы прошлым летом, когда граждане Армении еще раз доказали свою преданность и приверженность ценностям демократии и прав человека.
Сегодня мы наблюдаем неизбежный спад в архитектуре безопасности, который, конечно, не начался недавно, в течение последних нескольких месяцев.
Меньше двух лет назад мы стали свидетелями краха многосторонности и возникшего в международных структурах раскола, когда Азербайджан, нарушив принцип неприменения силы, развязал войну против Нагорного Карабаха и его народа.
Прошло несколько лет с тех ужасных времен, и Азербайджан утверждает, что нагорно- карабахский конфликт урегулирован, и они готовы к миру.
Это может показаться наивным, но если это правда, почему мы до сих пор боремся за права военнопленных и удерживаемых лиц, за их скорейшее освобождение и возвращение? Почему мы до сих пор боремся за культурные права людей и против уничтожения армянского культурного наследия, находящегося под контролем Азербайджана, что вытекает из политики этой страны? Почему мы боремся за права детей на получение качественного образования, когда их школы периодически подвергаются обстрелам. Почему мы боремся за права людей на элементарные условия жизни в своих домах, когда подрывается работа единственного газопровода?
Я могу продолжать приводить новые примеры, но буду краток: почему мы боремся за то, чтобы дать понять Азербайджану, что Нагорный Карабах- это не просто часть территории, а люди, достоинство которых нужно уважать? И, уважаемые коллеги, поскольку преданность правам человека привела нас всех сюда, следовательно, это наша общая проблема.
Правительство Армении привержено усилиям по установлению мира и благополучия в регионе и неоднократно подтверждало свою готовность немедленно начать реальные и конструктивные переговоры по урегулированию отношений с Азербайджаном.
И в этом контексте сопредседательство Минской группы ОБСЕ играет ключевую роль в продвижении мирного процесса. Однако мы твёрдо убеждены, что Совет Европы также, в рамках своего мандата, должен активно поддерживать данный процесс.
В заключение, хочу сказать, что необходимость поддержания мира и стабильности в нашем регионе давно назрела.