«Գազպրոմ Էքսպորտ»-ը մայիսի 21-ից կդադարեցնի գազի մատակարարումը ֆիննական «Գազում»-ին
Մայիսի 21-ին «Գազպրոմ Էքսպորտը» կդադարեցնի ֆիննական «Գազում» ընկերության մատակարարումները՝ ապրիլին մատակարարված գազի դիմաց չվճարելու պատճառով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մայիսի 20-ի աշխատանքային օրվա ավարտի դրությամբ (պայմանագրով նախատեսված վճարման վերջնաժամկետը) «Գազպրոմ Էքսպորտ»-ը «Գազում»-ից ապրիլին գազի մատակարարումների համար վճար չի ստացել։Այդ կապակցությամբ «Գազպրոմ Էքսպորտը» ծանուցել է «Գազումին 2022 թվականի մայիսի 21-ից գազի մատակարարումը դադարեցնելու մասին՝ մինչև [Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի] հրամանագրով սահմանված կարգով վճարումը կատարելու պահը», - ասված է «Գազպրոմ Էքսպորտի» հաղորդագրությունում։

Gazprom Export will suspend gas supplies to the Finnish company Gasum on May 21 due to non-payment for gas delivered in April, Gazprom Export said in a statement, TASS reports.
"As of the end of the working day on May 20 (the payment deadline stipulated by the contract), Gazprom Export did not receive payment from Gasum for gas supplies in April. In this regard, Gazprom Export notified Gasum about suspension of gas supplies starting from May 21, 2022, until the payment is made in accordance with the procedure established by the decree [of the President of the Russian Federation]," the statement said.