«Գազպրոմ Էքսպորտ»-ը մայիսի 21-ից կդադարեցնի գազի մատակարարումը ֆիննական «Գազում»-ին
Մայիսի 21-ին «Գազպրոմ Էքսպորտը» կդադարեցնի ֆիննական «Գազում» ընկերության մատակարարումները՝ ապրիլին մատակարարված գազի դիմաց չվճարելու պատճառով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մայիսի 20-ի աշխատանքային օրվա ավարտի դրությամբ (պայմանագրով նախատեսված վճարման վերջնաժամկետը) «Գազպրոմ Էքսպորտ»-ը «Գազում»-ից ապրիլին գազի մատակարարումների համար վճար չի ստացել։Այդ կապակցությամբ «Գազպրոմ Էքսպորտը» ծանուցել է «Գազումին 2022 թվականի մայիսի 21-ից գազի մատակարարումը դադարեցնելու մասին՝ մինչև [Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի] հրամանագրով սահմանված կարգով վճարումը կատարելու պահը», - ասված է «Գազպրոմ Էքսպորտի» հաղորդագրությունում։

"Газпром экспорт" 21 мая приостановит поставки газа финской Gasum
"Газпром экспорт" 21 мая приостановит поставки финской компании Gasum в связи с неоплатой за поставленный в апреле газ, передает ТАСС
"По состоянию на конец рабочего дня 20 мая (срок оплаты, предусмотренный контрактом) "Газпром экспорт" не получил от Gasum платеж за поставки газа в апреле. В связи с этим "Газпром экспорт" уведомил Gasum о приостановке поставок газа начиная с 21 мая 2022 года и до момента осуществления оплаты в соответствии с порядком, установленным указом [президента РФ]", - сказано в сообщении "Газпром экспорта".