Սամարղանդում ոստիկանության աշխատակիցները էլեկտրաշոկ են կիրառել ղազախստանցի զբոսաշրջիկների հանդեպ եւ գիշերը հասցրել ոստիկանական տեղամաս, երկուշաբթի հայտնել է ներքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Մայիսի 20-ի լույս 21-ի գիշերը Սամարղանդի Ներքին գործերի վարչության պարեկապահակային ծառայության աշխատակիցները Միրզո Ուլուգբեկ փողոցում զբոսաշրջիկների ինքնությունը ստուգելու ընթացքում, կոպտորեն խախտելով մասնագիտական ​​էթիկայի նորմերը, չարաշահել են պաշտոնեական դիրքը և. հատուկ տեխնիկական միջոցներ օգտագործելու լիազորություններ»,- ասված է ՆԳՆ-ի Telegram-ում։
Գերատեսչության տվյալներով՝ ներկա պահին այդ փաստով երկրի ՆԳՆ-ն դատախազության հետ համատեղ ստուգում է անցկացնում։
«Աուդիտի արդյունքներով կքննարկվի ապօրինի գործողություններ կատարած բոլոր աշխատակիցների, ինչպես նաև այդ գործունեության համար պատասխանատու ղեկավարների աշխատանքից ազատման և պատասխանատվության ենթարկելու հարցը»,- հավելել են մամուլի ծառայությունում։

Сотрудники полиции в Самарканде с применением электрошокеров принудительно доставили туристов из Казахстана в участок в ночное время, сообщает в понедельник пресс-служба министерства страны.
''В ночь с 20 на 21 мая сотрудники патрульно-постовой службы УВД Самарканда в процессе проверки личности туристов на улице Мирзо Улугбека, грубо нарушая нормы профессиональной этики, злоупотребили служебным положением и полномочиями по применению специальных технических средств'', – говорится в сообщении в Телеграм-канале МВД.
По данным ведомства, в настоящее время по данному факту МВД страны совместно с органами прокуратуры проводится проверка.
''По итогам проверки будет рассмотрен вопрос об увольнении и привлечении к ответственности всех сотрудников, совершивших противоправные действия, а также руководителей, ответственных за данную деятельность'', – добавили в пресс-службе.