© Leon Neal/AFP/Getty
Ապագա համաճարակների դեմ պայքարը պահանջում է արտադրողներից մշակել պատվաստանյութեր, որոնք կարող են երկարաժամկետ արգելափակել վարակները: ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ այս մասին երեքշաբթի Դավոսի տնտեսական ֆորումում ասաց ամերիկացի միլիարդատեր և Microsoft-ի համահիմնադիր Բիլ Գեյթսը:
«Մեզ անհրաժեշտ են պատվաստանյութեր, որոնք երկարաժամկետ արգելափակում են վարակը: Այսօր պատվաստանյութերը փրկում են միլիոնավոր կյանքեր, բայց դրանք արդյունավետ չեն վարակների տարածումը արգելափակելու համար», - ասել է Գեյթսը:
Խոսելով ապագայում համաճարակների կանխարգելման մասին՝ նա նաև նշել է, որ անհրաժեշտ է էապես ավելացնել ներդրումները վարակիչ հիվանդությունների դեմ պայքարում, ինչպես նաև դրանց ախտորոշման համար։

© Leon Neal/AFP/Getty
Борьба с будущими пандемиями требует от производителей создания таких вакцин, которые будут способны блокировать инфекции на длительный срок, заявил во вторник американский миллиардер и сооснователь компании Microsoft Билл Гейтс, выступая на экономическом форуме в Давосе, передает РИА Новости
"Нам нужны вакцины, которые блокируют инфекцию на длительный срок. Сегодня вакцины спасают миллионы жизней, но они не эффективны в блокировании распространения инфекций", - сообщил Гейтс.
Говоря о предотвращении пандемий в будущем, он также отметил, что необходимо значительно увеличить инвестиции в борьбу с инфекционными заболеваниями, а также их диагностику.
"Может быть больше отсрочки в реакции (на начало пандемии), если мы говорим о стране с низкими возможностями и отсутствием глобальной команды (реагирования)", - добавил Гейтс.