Շվեդիան և Ֆինլանդիան չեն անդամակցի ՆԱՏՕ-ին առանց Թուրքիայի պայմանների կատարման. Էրդողանի խորհրդական
Թուրքիայի նախագահի գլխավոր խորհրդական Իբրահիմ Քալինը տեղեկացրել է Անկարայի, Ստոկհոլմի և Հելսինկիի միջև կայացած ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունների արդյունքների մասին, գրում է Gazeta.ru-ն՝ վկայակոչելով ՌԻԱ Նովոստիին։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ դաշինքին անդամակցելու հայտ ներկայացրած երկրները ըմբռնումով են մոտեցել Թուրքիայի դիրքորոշմանը: Անկարան իրենց ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության և Թուրքիայում նրանց արգելված գործունեության մասին, պահանջել է արտահանձնել ահաբեկչության մեջ կասկածվողներին այդ պետություններից, ինչպես նաև վերացնել թուրքական տարածք պաշտպանական արդյունաբերության արտադրանքի մատակարարման հետ կապված սահմանափակումները։
«Հստակ դիրքորոշում է հաղորդվել, որ առանց մեր մտահոգությունների բավարարման՝ որևէ գործընթացի մասին խոսք լինել չի կարող»,- ասել է Քալինը։

The accession to NATO by Sweden and Finland won’t continue until Turkish demands are met, Ibrahim Kalin, the spokesman for the Turkish president, said at a news conference in Ankara following talks between Turkey and the delegations of Sweden and Finland, TASS reports.
"NATO is a security alliance, so the most fundamental issue of this alliance is that security concerns to be addressed equally and fairly for all members of the alliance," he said. "We want concrete measures to be taken against terrorist organizations. We want clear steps to be taken to address Turkey's security concerns."
"If the requirements that I have indicated are not met, this process [of Sweden and Finland joining NATO] can’t continue," he went on to say.