Շվեդիան և Ֆինլանդիան չեն անդամակցի ՆԱՏՕ-ին առանց Թուրքիայի պայմանների կատարման. Էրդողանի խորհրդական
Թուրքիայի նախագահի գլխավոր խորհրդական Իբրահիմ Քալինը տեղեկացրել է Անկարայի, Ստոկհոլմի և Հելսինկիի միջև կայացած ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունների արդյունքների մասին, գրում է Gazeta.ru-ն՝ վկայակոչելով ՌԻԱ Նովոստիին։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ դաշինքին անդամակցելու հայտ ներկայացրած երկրները ըմբռնումով են մոտեցել Թուրքիայի դիրքորոշմանը: Անկարան իրենց ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության և Թուրքիայում նրանց արգելված գործունեության մասին, պահանջել է արտահանձնել ահաբեկչության մեջ կասկածվողներին այդ պետություններից, ինչպես նաև վերացնել թուրքական տարածք պաշտպանական արդյունաբերության արտադրանքի մատակարարման հետ կապված սահմանափակումները։
«Հստակ դիրքորոշում է հաղորդվել, որ առանց մեր մտահոգությունների բավարարման՝ որևէ գործընթացի մասին խոսք լինել չի կարող»,- ասել է Քալինը։

Швеция и Финляндия не вступят в НАТО без выполнения условий Турции: представитель Эрдогана
Главный советник турецкого президента Ибрагим Калын проинформировал об итогах переговоров между Анкарой, Стокгольмом и Хельсинки по поводу членства Швеции и Финляндии в НАТО, передает Газета.ru, ссылаясь на  РИА ''Новости''.
По словам чиновника, претендующие на членство в альянсе страны с пониманием отнеслись к позиции Турции. Анкара проинформировала их представителей о запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана и ее деятельности, потребовала экстрадиции из этих государств подозреваемых в терроризме, а также снятия ограничений, связанных с поставками на турецкую территорию продукции оборонной промышленности.
''Была донесена четкая позиция о том, что без удовлетворения наших опасений ни о каком процессе не может быть речи'', — заявил Калын.