Վարչապետն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Վարչապետն ընդգծել է հայ-ամերիկյան համագործակցության, ռազմավարական երկխոսության ակտիվացումը և կարևորել ԱՄՆ-ի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի հստակ դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, որը նպաստում է տարածաշրջանային կայունությանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունն առաջնորդվում է խաղաղության հաստատման օրակարգով և բարձր է գնահատում միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգների շարունակական օժանդակությունն այդ գործընթացին:
Լին Թրեյսին շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին գնահատականի համար և վերահաստատել ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը մեր երկրի ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը, տարածաշրջանային կայունության հաստատմանը: Այս համատեքստում Լին Թրեյսին հիշատակել է օրեր առաջ ՀՀ վարչապետի՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ ունեցած հեռախոսազրույցը, ինչպես նաև ամերիկյան կողմի գոհունակությունը հայտնել երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման գործում ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցի ջանքերի կապակցությամբ:

Prime Minister Nikol Pashinyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia Lynne Tracy.
The Prime Minister emphasized the intensification of the Armenian-American cooperation and strategic dialogue, attaching great importance to the clear position of the United States, as an OSCE Minsk Group Co-chair country, on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, which contributes to regional stability. Nikol Pashinyan noted that the Armenian government is guided by the peace agenda and highly appreciates the continuous support of international partners, including the United States to that process.
Lynne Tracey thanked the Prime Minister for appreciation, reaffirmed the US readiness to continue supporting our country's democratic reforms, the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, and the establishment of regional stability. In this context, Lynne Tracy mentioned the telephone conversation of the Armenian Prime Minister with US Secretary of State Antony Blinken a few days ago, as well as expressed the satisfaction of the US side with the efforts of the Armenian Ambassador to the USA Lilit Makunts aimed at intensifying bilateral relations.