ՀԱՊԿ-ը բարձրացրել է հայ-ռուսական հարաբերությունները նոր՝ դաշնակցային մակարդակի. ՌԴ դեսպանատան խորհրդական
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության երկկողմ հարաբերությունները զարգանում են ռազմավարական գործընկերության ոգով՝ դառնալով ավելի բազմակողմանի և ընդլայնված, «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակին և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ստեղծման 20-ամյակին նվիրված «ՀԱՊԿ-ի ներկան և ապագան» խորագրով միջազգային գիտաժողովի շրջանակում հայտարարեց ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության խորհրդական Դմիտրի Պանտելինը՝ հիշեցնելով հայ-ռուսական հարաբերությունների պատմական խորը արմատները և քրիստոնեական այն ընդհանուր արժեքներն ու ժառանգությունը, որ կրում են թե՛ հայ, թե՛ ռուս ժողովուրդները:
«Ներկայումս մեզ համախմբում են առևտրատնտեսական, մշակութային-հումանիտար, գիտատեխնիկական լայն կապերը: Իսկ ռուս-հայկական փոխգործակցությունը ռազմական ոլորտում ուղղված է երկու պետությունների, Անկախ պետությունների համագործակցության հարավային թևի անվտանգության և Անդրկովկասում կայունության ապահովմանը», - նշեց ռուս դիվանագետը:
Խոսելով ՀԱՊԿ-ի նշանակության մասին՝ Դմիտրի Պանտելինը շեշտեց, որ 20 տարի առաջ հիմնադրված կազմակերպությունը բարձրացրել է հայ-ռուսական հարաբերությունները նոր՝ աննախադեպ բարձր, դաշնակցային մակարդակի և կուտակել է մեծ ներուժ անվտանգության նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմակայելու համար:
«Մեր կազմակերպությունն ամրապնդվում է տարեց տարի՝ յուրացնելով անդամ պետությունների լավագույն փորձը», - ասաց Պանտելինը:
Ռուսաստանի դեսպանության խորհրդականը նաև հիշեցրեց, որ 2021 թ. սեպտեմբերի 16-ից ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդում նախագահում է Հայաստանը, որին բաժին ընկավ բավական բարդ և պատասխանատու ժամանակաշրջան, որի ընթացքում 2022 թ. հունվարին տեղի ունեցան հայտնի դեպքերը ՀԱՊԿ անդամ Ղազախստանում: Եվ հենց Հայաստանի նախագահությամբ որոշում ընդունվեց խաղաղապահ առաքելություն ուղարկել Ղազախստան՝ ներքին իրավիճակը կայունացնելու նպատակով:
«Ղազախստանում ՀԱՊԿ-ի իրականացրած խաղաղապահ գործողությունը հաստատեց անդամ պետություններում անվտանգությունը արդյունավետորեն ապահովելու հավաքական ուժերի պատրաստականությունը և ցույց տվեց միջազգային հանրությանը կազմակերպության գործունակությունը», - ընդգծեց ՌԴ դեսպանության խորհրդականը:
Հայաստանը նախագահում է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդում 2021 թ. սեպտեմբերի 16-ից մեկ տարի ժամկետով:

ОДКБ подняла армяно-российские отношения на новый, союзнический уровень: советник посольства РФ
Двусторонние отношения между Республикой Армения и Российской Федерацией развиваются в духе стратегического партнерства, приобретая все более многосторонний и расширенный характер. Как сообщает Арменпресс, в ходе международной конференции, посвященной 30-летию подписания Договора о коллективной безопасности, об этом советник посольства РФ в Армении Дмитрий Пантелин, напомнив о глубоких исторических корнях армяно-российских отношений и общих христианских ценностях и наследия, носителями которых являются и армянский, и русский народы.
''В настоящее время нас объединяют широкие торгово-экономические, культурно-гуманитарные, научно-технические связи. Российско-армянское сотрудничество в военной сфере направлено на обеспечение безопасности двух стран, южного крыла Содружества Независимых Государств и стабильности на Кавказе'', - сказал российский дипломат.
Говоря о значении ОДКБ, Дмитрий Пантелин подчеркнул, что основанная 20 лет назад организация подняла армяно-российские отношения на новый, беспрецедентно высокий, союзнический уровень, и накопила большой потенциал для противодействия новым вызовам и угрозам безопасности.
''Наша организация с каждым годом укрепляется, перенимая передовой опыт государств-членов'', — сказал Пантелин.
Советник российского посольства также напомнил, что с 16 сентября 2021 г. Армения председательствует в Совете коллективной безопасности ОДКБ, и ей выпал довольно сложный и ответственный период: в январе в Казахстане, члене ОДКБ, произошли известные события. И именно председательство Армении приняло решение направить в Казахстан миротворческую миссию для стабилизации внутренней ситуации.
''Миротворческая операция ОДКБ в Казахстане подтвердила готовность коллективных сил эффективно обеспечивать безопасность в государствах-членах, показала международному сообществу эффективность организации'', – подчеркнул советник посольства России.