Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 28-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
«Այսօր՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության տոնին ուզում եմ իմ շնորհավորանքի և բարեմաղթանքի խոսքը հղել ողջ հայ ժողովրդին, մեր բոլոր քույրերին ու եղբայրներին Մայր Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում:
Մեր բազմադարյա պատմության տարբեր շրջափուլերում ստիպված ենք եղել կանգնել նույն մարտահրավերների առջև, դիմակայել նույն փորձությունները, անցնել նույն դժվարությունների միջով: Եվ, չնայած ճակատագրի ծանր հարվածներին, միշտ կարողացել ենք ուժ գտնել մեր մեջ և շարունակել ապրել՝ լուռ ամոքելով չսպիացող վերքերը, նորից ու նորից կառուցելով մեր ավերված տունն ու օջախը, շենացնելով հայրենի հողն ու երկիրը:
Վկան՝ Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսական ճակատամարտերը, և արդյունքում՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծումը, որն այն ժամանակ անիրականանալի երազանք էր թվում ցեղասպանություն ապրած հայ ժողովրդի համար:
Արցախյան 44-օրյա պատերազմը մեզ կրկին կանգնեցրեց բարդագույն խնդիրների առջև: Մեր առջև կրկին ծառացավ Ադրբեջանի կողմից հերթական անգամ կոպտորեն ոտնահարված մեր հիմնարար իրավունքները պաշտպանելու և այդ ճանապարհին միավորվելու, բոլորի ջանքերն ու ներուժը մեկտեղելու, համընդհանուր ուժերով համազգային խնդիրները լուծելու հրամայականը:
Ամուր ազգային պետությունը համայն հայության գոյության գրավականն է ու երաշխավորը: Դա՛ է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կարևոր դասը, դա՛ է պատմական հերոսամարտեր կերտած մեր սուրբ նահատակների պատգամը, որը պետք է անխախտ ուղենիշ լինի յուրաքանչյուր հայի համար:
Ուրեմն, ամեն մեկս մեր տեղում պարտավոր ենք անել մեզնից կախված ամեն ինչ՝ հանուն հայոց պետականության զորացման, հանուն հայ ժողովրդի հավերժական ու անխափան երթի»:

On 28 May Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan sent a congratulatory address in connection with the Day of the First Armenian Republic.
"Today, on the occasion of the Day of the First Republic of Armenia, I would like to convey words of congratulations and best wishes to the whole Armenian people, all our sisters and brothers in Mother Armenia, Artsakh and the Diaspora.
At different stages of our centuries-old history, we have had to face the same challenges, to encounter the same trials, to go through the same difficulties. And, despite the heavy blows of fate, we have always been able to find strength in ourselves to continue living, silently healing incurable wounds, rebuilding our ruined home and hearth again and again, developing our homeland and country.
This is evidenced by the heroic battles of Sardarapat, Bash Aparan and Gharakilisa and as a result, the establishment of the First Republic of Armenia, which at that time seemed an unrealistic dream for the Armenian people who had survived the Genocide.
The 44-day Artsakh war has once again put us in front of hardest tasks. We faced the imperative to defend our basic rights over and over, which were again grossly violated by Azerbaijan, to unite on that path, to combine everyone's efforts and potential, to solve national problems by common efforts.
A strong national state is the guarantee and guarantor of the existence of the whole Armenian people. This is the important lesson of the First Republic of Armenia, this is the message of our holy martyrs who carved heroic victories in the course historical battles, which should be an inviolable guideline for every Armenian.
Hence, each of us is obliged to do everything in our power for the sake of strengthening the Armenian sovereignty, the eternal and uninterrupted existence of the Armenian people․"