Ղազախստանի իշխանությունները վճռական են Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը խորացնելու և ամրապնդելու հարցում։ Այս մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է Ղազախստանի վարչապետ Ալիխան Սմաիլովը՝ Մոսկվայում ՌԴ կառավարության ղեկավար Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպմանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ղազախստանի կառավարությունը հաստատակամ է խորացնելու և ամրապնդելու Ռուսաստանի Դաշնության հետ փոխշահավետ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում։ Մեր առջեւ խնդիր է դրված էլ ավելի մեծացնել փոխադարձ առեւտուրն ու ներդրումները»,- ասել է նա։
Հանրապետության վարչապետը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը Ղազախստանի հիմնական առևտրատնտեսական գործընկերն է։
«Այս տարի դրական դինամիկան շարունակվում է։ Չորս ամսում ապրանքաշրջանառության ծավալն աճել է՝ կազմելով 7,2 մլրդ դոլար։ Համակարգված աշխատանք է տարվում մեր երկրների միջև բազմակողմ տնտեսական կապերի զարգացման ուղղությամբ։ Այս ուղղությամբ կարևոր է 2021-2025 թվականների տնտեսական համագործակցության համապարփակ ծրագրի ժամանակին իրականացումը»,- ասել է Սմաիլովը։

Kazakh Government Plans to Step Up Cooperation with Russia: Republic’s PM
The Kazakh authorities intend to deepen and strengthen cooperation with Russia, Prime Minister of the republic Alikhan Smailov said at a meeting with his Russian counterpart Mikhail Mishustin in Moscow on Monday, TASS reports.
"The Kazakh government intends to deepen and strengthen mutually beneficial cooperation with Russia in all areas. We are facing the task of further boosting mutual trade and investment," he said.
Russia is the main trade and economic partner of Kazakhstan, the PM noted. "Positive dynamics have persisted this year. Trade turnover rose in four months, reaching $7.2 bln. Systemic efforts are being made to develop various economic ties between our countries. In this respect, on-time delivery of the comprehensive program of economic cooperation for 2021-2025 is regarded as important," Smailov said.