Ղազախստանի իշխանությունները վճռական են Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը խորացնելու և ամրապնդելու հարցում։ Այս մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է Ղազախստանի վարչապետ Ալիխան Սմաիլովը՝ Մոսկվայում ՌԴ կառավարության ղեկավար Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպմանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ղազախստանի կառավարությունը հաստատակամ է խորացնելու և ամրապնդելու Ռուսաստանի Դաշնության հետ փոխշահավետ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում։ Մեր առջեւ խնդիր է դրված էլ ավելի մեծացնել փոխադարձ առեւտուրն ու ներդրումները»,- ասել է նա։
Հանրապետության վարչապետը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը Ղազախստանի հիմնական առևտրատնտեսական գործընկերն է։
«Այս տարի դրական դինամիկան շարունակվում է։ Չորս ամսում ապրանքաշրջանառության ծավալն աճել է՝ կազմելով 7,2 մլրդ դոլար։ Համակարգված աշխատանք է տարվում մեր երկրների միջև բազմակողմ տնտեսական կապերի զարգացման ուղղությամբ։ Այս ուղղությամբ կարևոր է 2021-2025 թվականների տնտեսական համագործակցության համապարփակ ծրագրի ժամանակին իրականացումը»,- ասել է Սմաիլովը։

В Казахстане заявили о намерении наращивать сотрудничество с Россией
Казахстанские власти настроены на углубление и укрепление сотрудничества с Россией. Об этом заявил в понедельник премьер-министр Казахстана Алихан Смаилов на встрече в Москве с главой российского правительства Михаилом Мишустиным, передает ТАСС
"Правительство Казахстана настроено на углубление и укрепление взаимовыгодного сотрудничества с РФ по всем направлениям. Перед нами стоит задача по дальнейшему наращиванию взаимной торговли и инвестиций", - сказал он.
Премьер республики напомнил, что Россия является основным торгово-экономическим партнером Казахстана. "В текущем году положительная динамика сохраняется. За четыре месяца объем товарооборота вырос, составив $7,2 млрд. Ведется системная работа по развитию многоплановых экономических связей между нашими странами. В этом направлении видится важным своевременная реализация комплексной программы экономического сотрудничества на 2021-2025 годы", - отметил Смаилов.