ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինային զենք մատակարարելու ԱՄՆ որոշմանը պատասխան քայլեր չի կանխատեսում
ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանի որևէ պատասխան չի կանխատեսում ԱՄՆ որոշմանը՝ Ուկրաինային ժամանակակից զենք մատակարարելու, CNN-ին ասել է գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը։
«Ոչ, ես դա չեմ կանխատեսում, քանի որ այն, ինչ անում են ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները և դաշինքն ինքը՝ աջակցություն է Ուկրաինային ինքնապաշտպանության իրավունքի հաստատման հարցում, և այդ իրավունքն ամրագրված է ՄԱԿ-ի պայմանագրով», - ասել է Ստոլտենբերգը։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Ուկրաինային կտրամադրի «ավելի առաջադեմ հրթիռային համակարգեր և զինամթերք»։
Նրա խոսքով, սպառազինությունների նոր խմբաքանակը «թույլ կտա նրանց առավել ճշգրիտ հարվածել մարտադաշտում առանցքային թիրախներին»։

НАТО не прогнозирует мести РФ в ответ на поставки Украине современного западного оружия
НАТО не предвидит никаких ответных мер со стороны России на решение США поставить современное вооружение Украине, заявил  CNN генеральный секретарь Йенс Столтенберг.
''Нет, я этого не предвижу, потому что то, что делают союзники по НАТО и сам альянс, - это оказание поддержки Украине в отстаивании права на самооборону, а это право закреплено в договоре ООН'', - сказал Столтенберг.
Президент США Джо Байден объявил ранее, что США предоставляют Украине ''более совершенные ракетные системы и боеприпасы''.
По его словам, что новая партия вооружений ''позволит им более точно поражать ключевые объекты на поле боя''.