ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինային զենք մատակարարելու ԱՄՆ որոշմանը պատասխան քայլեր չի կանխատեսում
ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանի որևէ պատասխան չի կանխատեսում ԱՄՆ որոշմանը՝ Ուկրաինային ժամանակակից զենք մատակարարելու, CNN-ին ասել է գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը։
«Ոչ, ես դա չեմ կանխատեսում, քանի որ այն, ինչ անում են ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները և դաշինքն ինքը՝ աջակցություն է Ուկրաինային ինքնապաշտպանության իրավունքի հաստատման հարցում, և այդ իրավունքն ամրագրված է ՄԱԿ-ի պայմանագրով», - ասել է Ստոլտենբերգը։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Ուկրաինային կտրամադրի «ավելի առաջադեմ հրթիռային համակարգեր և զինամթերք»։
Նրա խոսքով, սպառազինությունների նոր խմբաքանակը «թույլ կտա նրանց առավել ճշգրիտ հարվածել մարտադաշտում առանցքային թիրախներին»։

EPA-EFE/ OLIVIER HOSLET
NATO does not foresee any Russian retaliation to the decision by the United States to supply advanced weapons to Ukraine, Secretary General Jens Stoltenberg told CNN on Wednesday.
''No, I don't foresee that because what NATO allies and NATO is doing is to provide support to Ukraine to uphold the right for self-defense, and this is a right which is enshrined in the UN treaty,'' Stoltenberg said.
US President Joe Biden announced on Tuesday the US is providing Ukraine ''more advanced rocket systems and munitions'' as its war with Russia grinds on.