Արցախի նախագահը հասարակական կարգի ու անվտանգության հարցերով խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 6-ին իրավապահ մարմինների պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված Արցախում հասարակական կարգի ու անվտանգության դեմ ուղղված հանցավոր դրսևորումների դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը:
Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, երկրի ղեկավարն իր ելույթում մանրամասն անդրադարձել է ստեղծված իրավիճակին՝ ընդգծելով, որ Արցախում արժանավայել հասարակական կարգի և ներքին անվտանգության ապահովումը հանդիսանում է Արցախի Հանրապետության, մասնավորապես՝ արցախյան իրավապահ համակարգի գերակա խնդիրներից մեկը:
«Թեև Արցախում հասարակական կյանքը 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ու դրա հետևանքով ծագած խնդիրների պատճառով նկատելիորեն փոթորկվել է, այդուհանդերձ, մենք պարտավոր ենք հաղթահարել բոլոր խնդիրները, և ոչ միայն որպես նշաձող ընդունել նախապատերազմյան Արցախի հանրային անվտանգության մակարդակը, այլև գերազանցել այն: Մենք կարող ենք նման խնդիր դնել և հասնել դրա լուծմանը, ինչի համար առկա են անհրաժեշտ նախադրյալները՝ հանրային պահանջ, պետական կամք, պատրաստակամություն և իրավապահ համակարգի միասնականություն»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում Հանրապետությունում ընթացիկ տարվա վերջին 5 ամիսներին արձանագրված հանցագործությունների և կատարված կանխարգելիչ աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել իրավապահ մարմինների պատասխանատուները, քննարկվել են օրախնդիր մի շարք հարցեր: Այդ համատեքստում անդրադառնալով Արցախում առկա խնդիրներին ու մարտահրավերներին՝ պետության պարտավորությունների կատարման պարտադիրությունն ու իրավունքի գերակայությունն ապահովելու նպատակով Հանրապետության Նախագահն իրավապահ մարմիններին տվել է հետևյալ հանձնարարականները՝
1. Հաշվի առնելով Արցախում ռազմական դրության իրավական ռեժիմը՝ օրենքի շրջանակում ձեռնարկել բոլոր միջոցառումները՝ անօրինական շրջանառության մեջ գտնվող զենքի, զինամթերքի, ռազմամթերքի հայտնաբերման ու դրանց առգրավման, ինչպես նաև դրանցից ծագող վտանգը կանխելու ուղղությամբ:
1. Ձեռնարկել օպերատիվ հետախուզական լայնածավալ միջոցառումներ՝ հետպատերազմյան իրավիճակներին հատուկ հնարավոր հանցավոր խմբավորումների, հեղինակությունների, արտոնյալների՝ գերիշխող դեր ունենալու փորձերը կանխելու, նման արդեն իսկ ձևավորված անթույլատրելի երևույթները վերացնելու, հանցագործության դեպքերի բացահայտման դեպքում՝ նաև քրեական հետապնդման գործիքակազմը կիրառելու համար:
1. Համայնք առ համայնք բացահայտել շրջանակն այն անձանց, որոնք վարում են հակահասարակական կյանք, հանրային վայրերում ցուցաբերում են ցինիկ ու հասարակական բարեկեցության կանոններին ակնհայտ հակառակ վարքագիծ, նրանց հետ տանել բացատրական աշխատանքներ և ձեռնարկել բոլոր վարչական միջոցները՝ ծագող հանրային վտանգը կանխելու ուղղությամբ:
1. Առավելագույն ջանքերը գործադրել՝ միջանձնային հարաբերություններում ձևավորված խնդիրները ինքնիրավ, բռնության կամ անօրինական այլ գործողությունների զուգակցմամբ լուծելու դեպքերը վեր հանելու և պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու, ինչպես նաև այդպիսի երևույթները նախականխելու ուղղությամբ:
1. Ձեռնարկել վարչական պատասխանատվության ողջ գործիքակազմն առանց բացառությամբ՝ վարչական իրավախախտումներ կատարած անձանց պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ՝ բնականաբար, հաշվի առնելով արդարության և մարդասիրության սկզբունքները:
1. Հանցավորության դեմ պայքարելու լիազորությունների իրականացմանը զուգահեռ՝ նաև մշտապես աշխատել սեփական շարքերում պետական համակարգի հեղինակությունը նվաստացնող, ոստիկանին, պետական ծառայողին ոչ հարիր վարքագիծ ցուցաբերող անձանց բացահայտելու և նրանցից ձերբազատվելու ուղղությամբ, ինչպես նաև հատկապես հանրության հետ մշտապես շփվող անձանց հետ անցկացնել բարեվարքության, պատշաճ խոսքի և դիմելաձևի ու դրանց զարգացման դասընթացներ:
1. Լիազորությունների իրականացման ընթացքում մշտապես մնալ օրինականության սահմաններում, անշեղորեն հարգել մարդու՝ Սահմանադրությամբ ամրագրված իրավունքներն ու ազատությունները, պատշաճորեն արձագանքել Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ իրավունքի խախտման մասին ներկայացվող ցանկացած ահազանգի:
Դատախազությանն ուղղված խոսքում Նախագահը կարևորել է  դատախազության հսկողական և վերահսկողական լիազորությունների անշեղ իրացման անհրաժեշտությունը՝ հանցավորության դեմ պայքարը և քրեական քաղաքականությունը էլ ավելի վստահելի դարձնելու, ինչպես նաև հետաքննության ու նախաքննության մարմինների կողմից իրենց լիազորություններն իրականացնելիս օրինականության լիարժեք պահպանության համար:
Հանրապետության Նախագահը գործադիր իշխանության բոլոր մարմիններին ու պաշտոնատար անձանց հանձնարարել է՝
ա) պատշաճորեն քննարկել իրավապահ մարմինների կողմից ներկայացված ցանկացած միջնորդագիր կամ հաղորդում, անհետաձգելիորեն ձեռնարկել բոլոր միջոցները իրավապահների կողմից ներկայացված՝ հանցագործության կատարմանը նպաստող պատճառներն ու ծնող պայմանները վերացնելու ուղղությամբ, ցանկացած հարցման պատասխանել կամ պահանջվող ցանկացած փաստական տվյալ կամ հավանական ապացույց տրամադրել ամենակարճ ժամկետում,
բ) պատշաճորեն արձագանքել Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի ցանկացած հարցման, անհետաձգելի ու գործուն միջոցներ ձեռնարկել իրավունքի խախտումը վերացնելու յուրաքանչյուր առաջարկության,
գ) պատշաճ փոխգործակցությամբ, պետական ինստիտուտների միջև փոխադարձ հարգանքի ու փոխլրացնող հարաբերություններով, քաղաքացիների իրավունքների իրացմանն անմնացորդ ու հոգատարաբար օժանդակելու աշխատանքով ու մոտեցմամբ նպաստել պետական համակարգի հեղինակության բարձրացմանը, հանրային վստահության ձևավորմանն ու աճին, իրավակարգի ու պետականության ամրապնդմանը:

Президент Арцаха провел рабочее совещание с участием представителей правоохранительных органов и дал ряд новых поручений
6 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание с участием представителей правоохранительных органов, посвященное повышению эффективности борьбы с преступными нарушениями общественного порядка и внутренней безопасности в Арцахе.
В своем выступлении глава государства детально коснулся сложившейся ситуации, подчеркнув, что обеспечение достойного общественного порядка и внутренней безопасности в Арцахе является одной из приоритетных задач Республики Арцах, в частности правоохранительной системы Арцаха.
"Несмотря на то, что по причине 44-дневной войны 2020 года и последовавших после нее проблем в общественной жизни республики имеется определенное напряжение, однако мы должны преодолеть все проблемы, и не только взять за эталон уровень общественной безопасности в довоенном Арцахе, но и превзойти его. Мы можем поставить такую задачу и добиться ее решения, для этого есть необходимые предпосылки: общественное требование, государственная воля, готовность и единство правоохранительной системы", - сказал президент Арутюнян.
В ходе совещания представители правоохранительных органов выступили с докладами о преступлениях, зарегистрированных в республике за последние 5 месяцев текущего года, и проведенных профилактических работах, обсудили ряд других вопросов повестки совещания. В этом контексте в целях обеспечения выполнения государственных обязательств и верховенства закона Президент Республики дал правоохранительным органам следующие поручения:
1. Принимая во внимание правовой режим военного положения в Арцахе, в рамках закона предпринять все меры по обнаружению и изъятию оружия и боеприпасов, находящихся в незаконном обороте, а также по предотвращению возникающей от них опасности.
2. Провести широкомасштабные оперативно-розыскные мероприятия по предотвращению попыток возможных преступных группировок, присущих послевоенной обстановке, авторитетов, привилегированных лиц занять доминирующую роль, устранить имеющиеся недопустимые явления, а в случае раскрытия преступлений применить также средства уголовного преследования.
3. В каждом населенном пункте выявить круг лиц, которые ведут антиобщественный образ жизни, в общественных местах имеют циничное поведение, идущее вразрез с правилами общественного благосостояния, провести с ними разъяснительную работу и принять все меры административного воздействия для предотвращения общественной опасности.
4. Приложить максимум усилий для выявления случаев и принятия мер ответственности за самоуправное решение межличностных проблем с применением насилия или иных противоправных действий, а также для предупреждения подобных явлений.
5. Принять все меры административной ответственности без исключения для привлечения к ответственности лиц, совершивших административные правонарушения, разумеется, с учетом принципов справедливости и гуманности.
6. Наряду с осуществлением полномочий по борьбе с преступностью, необходимо постоянно работать над выявлением в своих рядах и увольнением лиц, подрывающих авторитет государственной власти; полицейских; лиц, ведущих себя неподобающим государственным служащим образом, равно как и проводить курсы для лиц, постоянно контактирующих с общественностью, направленных на развитие навыков добропорядочности, надлежащей речи и обращению с гражданами.
7. При осуществлении своих полномочий всегда оставаться в рамках законности, неукоснительно соблюдать права и свободы человека, закрепленные в Конституции, должным образом реагировать на любые сигналы о нарушении прав от Защитника прав человека Республики Арцах.
В своем обращении к Прокуратуре Президент подчеркнул необходимость неукоснительного осуществления полномочий структуры по надзору и контролю, чтобы повысить доверие к борьбе с преступностью и проводимой уголовной политике, а также полноценного соблюдения законности при осуществлении своих полномочий органами дознания и предварительного следствия.
Президент Республики поручил всем органам исполнительной власти и должностным лицам:
а) должным образом рассматривать любые ходатайства или сообщения, представленные правоохранительными органами; принимать незамедлительные меры по устранению представленных правоохранительными органами причин и обстоятельств, которые способствуют совершению преступлений; в кратчайшие сроки отвечать на любые запросы или предоставлять любые требуемые фактические или вероятные доказательства;
б) надлежащим образом реагировать на любой запрос Защитника прав человека Республики Арцах; принимать незамедлительные и эффективные меры на любое предложение об устранении нарушения права;
в) способствовать повышению авторитета государственной власти, формированию и росту общественного доверия, укреплению правопорядка и государственности посредством надлежащего сотрудничества, взаимного уважения и взаимодополняемых отношений между государственными учреждениями, работы по всецелому и заботливому содействию реализации прав граждан.