Բորիս Ջոնսոնը պահպանեց Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնը
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը վստահության քվե է ստացել Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցության պատգամավորների քվեարկության ժամանակ, գրում է Ինտերֆաքսը՝ հղում անելով The Guardian-ին։
Քվեարկության ժամանակ Ջոնսոնի օգտին քվեարկել է 211 պատգամավոր, անվստահություն հայտնելու օգտին քվեարկել է 148 պատգամավոր։ Սա նշանակում է, որ նա մնում է պահպանողականների առաջնորդն ու երկրի վարչապետը։
Անվստահություն հայտնելու համար անհրաժեշտ էր իշխող Պահպանողական կուսակցության 359 պատգամավորներից առնվազն 180-ի ձայները, փոխանցում է Panorama.am-ը։
Ավելի վաղ Պահպանողական կուսակցության պատգամավորների առնվազն 15%-ը՝ 54 մարդ, Ջոնսոնին անվստահության նամակ է հղել՝ այսպես կոչված «1922 թ-ի կոմիտեի» (Պահպանողական կուսակցության պատգամավորական խումբ Համայնքների պալատում) նախագահ Գրեհեմ Բրեյդին։ Նման դեպքերում հանձնաժողովը պարտավոր է քվեարկել կուսակցության առաջնորդին վստահության հարցերի շուրջ։ Նամակների պատճառը լոքդաունի շրջանում Դաունինգ սթրիթի երեկույթներին վարչապետի մասնակցությունն է եղել։
Ջոնսոնը սկանդալների կենտրոնում էր, երբ հայտնի դարձավ, որ Մեծ Բրիտանիայում COVID-19-ի դեմ պայքարի թեժ պահին Դաունինգ սթրիթում նա երեկույթներ է անցկացնում։ Ինչպես պարզվել է, բրիտանացի առաջնորդները, մասնակցելով նման միջոցառումներին, խախտել են իրենց կողմից երկրում ներդրված սահմանափակող միջոցները։

Борис Джонсон сохранил пост премьер-министра Великобритании
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон получил вотум доверия в ходе голосования депутатов от Консервативной партии Великобритании. Об этом сообщает INTERFAX.RU со ссылкой на The Guardian.
В ходе голосования 211 парламентариев высказались в поддержку Джонсона, за вотум недоверия отдали голоса 148 депутатов. Это означает, что он остается лидером консерваторов и премьер-министром страны.
Для вынесения вотума недоверия были необходимы голоса как минимум 180 из 359 депутатов правящей Консервативной партии.
Ранее не менее 15% депутатов от Консервативной партии, 54 человека, направили письма о недоверии Джонсону председателю так называемого "комитета 1922" (парламентской группы от Консервативной партии в Палате общин Великобритании) сэру Грэму Брэди. В таких случаях комитет обязан провести голосование по вопросам о доверии лидеру партии. Причиной писем послужило участие премьера в вечеринках на Даунинг-стрит в период локдауна.
Джонсон оказался в центре скандала, когда стало известно о его участии в вечеринках на Даунинг-стрит в разгар борьбы против COVID-19 в Великобритании. Как выяснилось, британские руководители, участвуя в таких мероприятиях, нарушали ими же введенные в стране ограничительные меры.
В 2020-2021 годах на Даунинг-стрит прошло несколько вечеринок в период, когда Лондон находился на строгом локдауне. В мае старшая сотрудница аппарата британского правительства Сью Грей опубликовала доклад об этих вечеринках, в котором содержалась информация о многократных нарушениях ограничений против коронавируса в аппарате премьера. Джонсон принял участие в нескольких мероприятиях, описанных в докладе, чем вызвал недовольство среди политиков и публики, сопровождаемые призывами уйти в отставку.