ԵՄ-ի կողմից ռուսական գազի մատակարարումների վրա էմբարգոյի սահմանումը կործանարար ազդեցություն կունենա ոչ միայն Հունգարիայի, այլև ողջ Եվրոպայի տնտեսության վրա։ Նման կարծիք է հայտնել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը՝ ուրբաթ օրը ելույթ ունենալով Kossuth ռադիոկայանի եթերում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Պատասխանելով ԵՄ երկրների կողմից Ռուսաստանի Դաշնությունից կապույտ վառելիքի մատակարարման արգելք մտցնելու հնարավորության քննարկման մասին հարցին՝ նա ասել է, որ իր կառավարությունը կտրականապես դեմ է նման քայլին։
«Հարցը միայն նրանում չէ, որ Հունգարիան այլընտրանք չունի, այլ նրանում, որ դա կարող է ոչնչացնել ողջ Եվրոպան»,- բացատրել է Օրբանը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ ԵՄ-ում այս հարցը քննարկելիս «կհաղթի ողջախոհությունը»։
Վարչապետը նաև նշել է, որ ուկրաինական իրադարձությունները եւ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներն արդեն իսկ առաջացրել են «ռազմական գնաճ, որը տարբերվում է նորմալ իրավիճակում գնաճից»։

Embargo on Russian Gas Import to Ruin European Economy: Hungary’s Orban
An embargo on Russian gas import to the European Union will have a devastating effect on the economy, and not only Hungarian, but the European one in general, Hungarian Prime Minister Viktor Orban said on the Kossuth radio station on Friday, TASS reports.
Asked about the EU’s ongoing debate on the possibility of banning gas supplies from Russia he said that his government was firmly against this step.
"Not that Hungary has no alternative. This may ruin the whole of Europe," Orban explained. He expressed the certainty that in discussing this issue within the EU "common sense will prevail."
He stressed that the events in Ukraine and the sanctions against Russia had already caused what he described as "wartime inflation, which is different from inflation in a normal situation" throughout Europe.
"As long as there is a war on, there will be inflation. Peace is the only way to stop wartime inflation," he said.