Թուրքմենստանի ղեկավարի առաջին այցը Ռուսաստան ընդգծում է մեր հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթը. Պուտին
tass
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Թուրքմենստանի նորընտիր նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովի առաջին արտասահմանյան այցը հենց Ռուսաստան ընդգծում է երկու երկրների հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթը: Այս մասին Պուտինն ասել է Կրեմլում իր թուրքմեն գործընկերոջ հետ ուրբաթ օրը կայացած հանդիպման ժամանակ:
«Բարի գալուստ Ռուսաստան, մենք շատ ուրախ ենք, որ դուք ձեր առաջին արտասահմանյան պետական ​​այցը կատարում եք հենց մեր երկիր, սա ևս մեկ անգամ ընդգծում է մեր հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթը»,- ասել է Պուտինը՝ հավելելով, որ շատ ուրախ է տեսնել Թուրքմենստանի ղեկավարին Մոսկվայում:
Ռուսաստանի նախագահն ընդգծել է, որ մեծ մասամբ Սերդարի հոր՝ Թուրքմենստանի նախկին նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի ջանքերի շնորհիվ երկու երկրների փոխգործակցությունը «իսկապես ռազմավարական մակարդակի է հասել»։
«Ցանկանում եմ խնդրել, որ լավագույն մաղթանքները փոխանցեք նախորդ նախագահին, իմ վաղեմի լավ ընկերոջը, բնականաբար՝ մաղթելով նրան հաջողություններ և քաջառողջություն»,- եզրափակել է ՌԴ նախագահը։

Отношения России и Туркменистана по сути являются стратегическими. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на встрече с туркменистанским коллегой Сердаром Бердымухамедовым в Кремле.
''Развиваем отношения по всем направлениям, и очень приятно отметить, что они, действительно, не формально, а по сути являются стратегическими'', - отметил он. По его словам, тот факт, что  новый президент Туркменистана в качестве первой страны для зарубежного визита выбрал Россию говорит об особом характере отношений между государствами.
''Я очень рад вас видеть, добро пожаловать в Россию. Нам очень приятно, что первый свой государственный зарубежный визит вы осуществляете в нашу страну. Это лишний раз подчеркивает особый характер наших отношений'', - сказал Путин в начале встречи.
Президент РФ отметил, что воспользуется приглашением Бердымухамедова посетить Туркменистан.
Отметим, что  по итогам встречи планируется подписать декларацию об углублении стратегического партнерства между Россией и Туркменистаном.