Թուրքմենստանի ղեկավարի առաջին այցը Ռուսաստան ընդգծում է մեր հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթը. Պուտին
tass
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Թուրքմենստանի նորընտիր նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովի առաջին արտասահմանյան այցը հենց Ռուսաստան ընդգծում է երկու երկրների հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթը: Այս մասին Պուտինն ասել է Կրեմլում իր թուրքմեն գործընկերոջ հետ ուրբաթ օրը կայացած հանդիպման ժամանակ:
«Բարի գալուստ Ռուսաստան, մենք շատ ուրախ ենք, որ դուք ձեր առաջին արտասահմանյան պետական ​​այցը կատարում եք հենց մեր երկիր, սա ևս մեկ անգամ ընդգծում է մեր հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթը»,- ասել է Պուտինը՝ հավելելով, որ շատ ուրախ է տեսնել Թուրքմենստանի ղեկավարին Մոսկվայում:
Ռուսաստանի նախագահն ընդգծել է, որ մեծ մասամբ Սերդարի հոր՝ Թուրքմենստանի նախկին նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի ջանքերի շնորհիվ երկու երկրների փոխգործակցությունը «իսկապես ռազմավարական մակարդակի է հասել»։
«Ցանկանում եմ խնդրել, որ լավագույն մաղթանքները փոխանցեք նախորդ նախագահին, իմ վաղեմի լավ ընկերոջը, բնականաբար՝ մաղթելով նրան հաջողություններ և քաջառողջություն»,- եզրափակել է ՌԴ նախագահը։

First Visit of Turkmen Leader to Russia Sign of Special Ties Between Two Countries — Putin
Russian President Vladimir Putin said that the first foreign visit of Serdar Berdimuhamedov, Turkmenistan’s new President, precisely to Russia emphasizes the special nature of relations between the two countries at a meeting with his Turkmen counterpart in Kremlin on Friday, TASS reports.
"Welcome to Russia, we are very happy that you are paying your first foreign state visit precisely to our country, this once again stresses the special nature of our relations," Putin said, adding that he was very glad to see the Turkmen leader in Moscow.
The Russian president underscored that largely thanks to the efforts of ex-Turkmen President Gurbanguly Berdimuhamedov, Serdar’s father, interaction between both countries advanced "indeed to a strategic level."
"I would like to ask you to convey the best wishes to the previous president, my good old friend, naturally, wishing him success and good health," the Russian leader concluded.