Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան քննարկել են թուրքական օպերացիայի անցկացումը Սիրիայում
Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան քննարկել են Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի հնարավոր օպերացիան։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով սիրիական կարգավորման գծով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտիևին։
«Խորհրդակցությունները շարունակվում են։ Երեկ բավականին ինտենսիվ շփումներ են եղել, մենք զրուցել ենք գրեթե բոլոր պատվիրակությունների հետ՝ իրանական, թուրքական։ Հիմնական ուշադրությունը, իհարկե, կենտրոնացած է եղել Սիրիայում ռազմական գործողություն իրականացնելու Թուրքիայի մտադրության վրա»,- ասել է նա։
Լավրենտևի խոսքով՝ ռուսական կողմը փորձել է Անկարային համոզել լուծել խնդիրը խաղաղ ճանապարհով՝ առանց բռնության դիմելու։
Այժմ, ինչպես պարզաբանել է ՌԴ նախագահի հատուկ բանագնացը, կողմերը համաձայնեցնում են վերջնական հայտարարության պարամետրերը։ Բացի այդ, խորհրդակցություններ կանցկացվեն նաև դիտորդների՝ Լիբանանի, Իրաքի և Հորդանանի ներկայացուցիչների հետ։

Russia, Iran and Turkey Discussed the Turkish Operation in Syria
Russia, Iran and Turkey discussed a possible Turkish operation in northern Syria. RIA Novosti writes about this with reference to the special representative of the President of the Russian Federation for the Syrian settlement Alexander Lavrentiev.
''Consultations are ongoing. Yesterday there were quite intensive contacts, we talked with almost all the delegations – with Iranian and Turkish ones. The main attention, of course, was focused on Turkey’s intention to conduct a military operation in Syria,'' he said.
According to Lavrentiev, the Russian side tried to convince Ankara to solve the problem by peaceful means, without resorting to violence.
Now, as the special envoy of the Russian president explained, the parties are agreeing on the parameters of the final statement. In addition, consultations will also be held with observers – representatives of Lebanon, Iraq and Jordan.