Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան քննարկել են թուրքական օպերացիայի անցկացումը Սիրիայում
Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան քննարկել են Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի հնարավոր օպերացիան։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով սիրիական կարգավորման գծով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտիևին։
«Խորհրդակցությունները շարունակվում են։ Երեկ բավականին ինտենսիվ շփումներ են եղել, մենք զրուցել ենք գրեթե բոլոր պատվիրակությունների հետ՝ իրանական, թուրքական։ Հիմնական ուշադրությունը, իհարկե, կենտրոնացած է եղել Սիրիայում ռազմական գործողություն իրականացնելու Թուրքիայի մտադրության վրա»,- ասել է նա։
Լավրենտևի խոսքով՝ ռուսական կողմը փորձել է Անկարային համոզել լուծել խնդիրը խաղաղ ճանապարհով՝ առանց բռնության դիմելու։
Այժմ, ինչպես պարզաբանել է ՌԴ նախագահի հատուկ բանագնացը, կողմերը համաձայնեցնում են վերջնական հայտարարության պարամետրերը։ Բացի այդ, խորհրդակցություններ կանցկացվեն նաև դիտորդների՝ Լիբանանի, Իրաքի և Հորդանանի ներկայացուցիչների հետ։

Россия, Иран и Турция обсудили возможное проведение турецкой операции на севере Сирии
Россия, Иран и Турция обсудили возможное проведение турецкой операции на севере Сирии. Об этом пишет РИА Новости со ссылкой на спецпредставителя президента РФ по сирийскому урегулированию Александра Лаврентьева.
''Консультации продолжаются. Вчера были достаточно интенсивные контакты, практически со всеми делегациями мы переговорили - с иранскими, турецкими. Основное внимание, конечно, было приковано к намерению Турции провести военную операцию на территории Сирии'', - рассказал он.
По словам Лаврентьева, российская сторона старалась убедить Анкару решить проблему мирными средствами, не прибегая к насилию.
Сейчас, как пояснил спецпредсавитель российского президента, стороны согласовывают параметры итогового заявления. Помимо этого, пройдут также консультации с наблюдателями - представителями Ливана, Ирака, Иордании.