Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահի հետ
Հունիսի 16-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է ԵԱՀԿ դերը՝ որպես տարածաշրջանային անվտանգության ամենամեծ կազմակերպություն, և բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հետ համագործակցությունը՝ իբրև ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտում համապարփակ և անբաժանելի անվտանգության ապահովման շուրջ երկխոսության խորհրդարանական հարթակ:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտին համակարծիք էին, որ պատվիրակության այցը լավ առիթ է՝ ուրվագծելու կողմերի միջև փոխշահավետ համագործակցության նոր հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում հայկական կողմը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման նպատակով տարվող աշխատանքների շուրջ դիրքորոշումները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ չնայած Ադրբեջանի պնդումներին, թե Լեռնային Ղարաբաղն այլևս գոյություն չունի և Լեռային Ղարաբաղի հակամարտություն չկա, միջազգային հանության շրջանում առկա է համընդհանուր կոնսենսուս առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շարունակում է չլուծված մնալ:
Արարատ Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ ԼՂ հակամարտությունն իր համապարփակ և տևական կարգավորումը պետք է ստանա միջազգային հանրության կողմից միջնորդական մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը  մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի իշխանությունների շարունակական հայատյաց ու ռազմատենչ հռետորաբանության, Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրիչ գործողությունների առնչությամբ։ Նա դատապարտել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար հայտարարվող նկրտումները, որոնք լրջագույն կասկածի տակ են դնում Ադրբեջանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու հայտարարությունների անկեղծությունը։
ԱԳ նախարարը զրուցակիցների ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստին, որ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտմամբ՝ Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև նպատակաուղղված քաղաքականություն է վարում 44-օրյա պատերազմի իրվերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկակակն կրոնական ու մշակութային ժառանգության ինքնության խեղաթյուրման և ոչնչացման ուղղությամբ: Այս համատեքստում ընդգծվել է հրատապ լուծում պահանջող այս խնդիրների լիարժեք հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից գործնական քայլերի կարևորությունը։

Удерживаемые Азербайджаном армянские пленные – грубое нарушение международного права: Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 16 июня принял делегацию, возглавляемую председателем Парламентской ассамблеи ОБСЕ Маргаретой Седерфельт.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве иностранных дел Республики Армения, министр Мирзоян отметил важность роли ОБСЕ как самой большой региональной организации безопасности, и высоко оценил сотрудничество с Парламентской ассамблеей ОБСЕ как парламентскую площадку для диалога по обеспечению всеобъемлющей и неделимой безопасности в зоне ответственности ОБСЕ.
"Министр иностранных дел Арарат Мирзоян и председатель Парламентской ассамблеи ОБСЕ Маргарета Седерфельт сошлись во мнении, что визит делегации-хороший повод очертить новые возможности взаимовыгодного сотрудничества между сторонами.
В ходе встречи армянская сторона представила позиции относительно процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также работы по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном», - говорится в сообщении.
Согласно источнику, глава МИД Армении подчеркнул, что, несмотря на утверждения Азербайджана о том, что Нагорного Карабаха больше нет, и нет нагорно-карабахского конфликта, в международном сообществе существует всеобщий консенсус в отношении того, что нагорно-карабахский конфликт продолжает оставаться нерешенным.
Арарат Мирзоян также подчеркнул, что нагорно-карабахский конфликт должен получить свое всеобъемлющее и долгосрочное урегулирование в рамках единственного формата, имеющего посреднический мандат со стороны международного сообщества–сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Отмечается, что глава МИД Армении выразил обеспокоенность продолжающейся антиармянской и воинственной риторикой властей Азербайджана, провокационными действиями против Армении и Нагорного Карабаха. Он осудил продолжающиеся устремления Азербайджана относительно суверенной территории Армении, которые ставят под серьезное сомнение искренность заявлений Азербайджана о достижении мира в регионе.
По сообщению МИД РА, Арарат Мирзоян обратил внимание собеседников на то, что, грубо нарушая нормы международного гуманитарного права, Азербайджан продолжает удерживать в заложниках армянских военнопленных и гражданских лиц, а также проводит целенаправленную политику на территориях, находящихся под его контролем после 44-дневной войны, в направлении искажения и уничтожения идентичности религиозного и культурного наследия. В этом контексте была подчеркнута необходимость учитывать важность практических шагов международного сообщества для полного решения этих неотложных вопросов.