Մակրոնը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել բանակցությունները Պուտինի հետ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել բանակցությունները ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ նշելով, որ Ուկրաինայից բացի, կցանկանար քննարկել պարենային անվտանգության հարցերը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Երբ որ պահանջվի, ես կանեմ դա:  Նախ այն պատճառով, որ նրանք (Պուտինն ու Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին - նշում է ՏԱՍՍ-ը) միմյանց հետ չեն խոսում։։ Եվ կարևոր է հաղորդագրություններ ուղարկել, Վլադիմիր Պուտինին մղել հնարավոր բանակցությունների»,- ասել է Մակրոնը BFM հեռուստաալիքին ուրբաթ օրը հրապարակված հարցազրույցում:
«Երկրորդը, մենք կարող էինք նորից բանակցել Ռուսաստանի հետ պարենային անվտանգության թեմայով։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի անմիջական մասնակցությամբ։ Իսկ հացահատիկի արտահանման ազատման հնարավորությունը կարող է քննարկման հիմք հանդիսանալ»,- հավելել է նա։

Макрон заявил, что ему есть о чем поговорить с Путиным
Президент Франции Эмманюэль Макрон выразил готовность продолжать переговоры с президентом России Владимиром Путиным, отметив, что помимо Украины хотел бы обсудить и вопросы продовольственной безопасности, передает ТАСС
"Каждый раз, когда это потребуется, я буду это делать. Во-первых, потому что они (Путин и президент Украины Владимир Зеленский - прим. ТАСС) не разговаривают друг с другом. И важно направлять послания, подталкивать Владимира Путина к возможным переговорам", - сказал Макрон в интервью телеканалу BFM, опубликованном в пятницу.
"Во-вторых, мы могли бы вновь провести переговоры с Россией по теме продовольственной безопасности. При прямом участии генерального секретаря ООН. И возможность освободить экспорт зерновых могла бы стать основой для дискуссии", - добавил он.