ՀՀ-ՌԴ հարաբերություններում կողմնորոշվում եմ իմ ռուս գործընկերոջ հայտարարություններով. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը  Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների համատեքստում կողմնորոշվում է ռուսաստանցի իր գործընկերոջ՝ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարություններով, ով վերջերս հայտարարել էր, որ Հայաստանի հետ հարաբերություններում խնդիրներ չկան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցությունից Ագնեսա Խամոյանի դիտարկմանը, որ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ոչ բարեկամական էր որակել պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը՝ մասնավորապես Հռոմի ստատուտի հետ կապված:
«Ես Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների համատեքստում կողմնորոշվում եմ ռուսաստանցի իմ գործընկերոջ հայտարարություններով, և ճիշտն ասած պարտավոր չեմ ու շատ ուշադիր չեմ էլ հետևում: Ես ուշադիր հետևում եմ ՌԴ նախագահի հայտարարություններին, ով ասաց, որ Հայաստանի հետ, ինձ հետ հարաբերություններում խնդիրներ չկան»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում ՌԴ նախագահի հետ հեռախոսազրույց չունենալու մասին պատգամավորի դիտարկմանը՝ վարչապետն ասաց, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման օրվանից ինքը 7-8 հեռախոսային խոսակցություն է ունեցել Ռուսաստանի նախագահի հետ, մյուս գործընկերների հետ կամ ոչ մի խոսակցություն չի ունեցել, կամ շատ ավելի պակաս խոսակցություն է ունեցել:  «Չեմ կարծում, թե խնդիր կա այստեղ: Հեռախոսային զանգի նպատակն է կիսել տեղեկություն, քննարկել իրավիճակ, որից մյուս գործընկերները տեղեկություն չունեն»,-ասաց վարչապետը:
Նա վստահեցրեց, որ բոլոր տեղեկությունների, կանխատեսումների, զարգացումների մասին ինքը նաև բանավոր քննարկումների ընթացքում է խոսել, նաև գրավոր կերպով է փոխանցել, այս ընթացքում նաև հանդիպել են: «Էլ չեմ ասում, որ ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբ կա: Եվ Ռուսաստանի Դաշնությունը տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին ունի պատշաճ տեղեկատվության աղբյուր»,-ասաց Փաշինյանը:

В отношениях между Арменией и РФ руководствуюсь заявлениями президента РФ: Пашинян
В контексте отношений между Арменией и Россией премьер-министр Армении Никол Пашинян руководствуется заявлениями своего российского коллеги Владимира Путина, который недавно заявил, что в отношениях с Арменией проблем нет. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Никол Пашинян в ответ на замечание депутата Агнессы Хамоян о том, что официальный представитель МИД РФ М.Захарова назвала недружественной позицию официального Еревана, в частности, по вопросу Римского статута.
“В контексте отношений между Арменией и Россией я руководствуюсь высказываниями моего российского коллеги, и, честно говоря, мне не нужно и я не очень внимательно слежу за заявлениями. Я внимательно слежу за заявлениями президента России, который сказал, что проблем в отношениях с Арменией или со мной нет”, - сказал Пашинян.
Коснувшись замечания депутата о том, что в последнее время он не разговаривал по телефону с президентом РФ, премьер-министр отметил, что со дня незаконного блокирования Лачинского коридора у него было 7-8 телефонных разговоров с президентом РФ, а с другими коллегами либо вообще не общался на эту тему, либо общался гораздо меньше. “Я не думаю, что здесь есть проблема. Цель телефонного звонка - обменяться информацией, обсудить ситуацию, о которой другие партнеры не имеют информации”, - сказал премьер-министр.
Он заверил, что обо всей информации, прогнозах, развитии событий рассказывал в ходе устных обсуждений, а также передавал их письменно, и за это время они также встречались. “Не говоря уже о том, что в Нагорном Карабахе находятся российские миротворческие силы. Следовательно, у Российской Федерации есть надлежащий источник информации о происходящем”, - сказал Пашинян.