Վարչապետն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդին:
Վարչապետը կարևորել է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը և նշել, որ տիկին Դոնֆրիդի այցը ևս մեկ հնարավորություն է քննարկելու երկկողմ օրակարգային հարցերը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ օժանդակությունը ՀՀ կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ առաջ մղման գործում` հավելելով, որ ժողովրդավարության զարգացումը գործադիրի կարևորագույն առաջնահերություններից մեկն է:
Քերըն Դոնֆրիդի խոսքով` ԱՄՆ վարչակազմը ևս կարևորում է Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով փոխգործակցության ընդլայնումն ու ամրապնդումը, ուստի ՀՀ ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ուղղված աջակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի գործունեությանը:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ամրապնդումը և ընդգծել տարածաշրջանային կայունությունը խաթարող սադրիչ հայտարարություններին ու գործողություններին միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ԱՄՆ առանցքային դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություն և կարևորել ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորման գործընթացը ՄԽ համանախագահության շրջանակում:

The Prime Minister Received the US Assistant Secretary of State
Prime Minister Nikol Pashinyan received US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried.
The Prime Minister highlighted the continuous development and expansion of the Armenian-American relations, noting that Mrs. Donfried’s visit is another opportunity to discuss issues on the bilateral agenda. Nikol Pashinyan praised the US assistance in effectively advancing the Armenian government's democratic reforms, adding that the development of democracy is one of the key priorities of the Government.
According to Karen Donfried, the US administration also attaches importance to the expansion and strengthening of cooperation with Armenia in various areas, therefore, support for the development of Armenia's democratic institutions will be ongoing.
The interlocutors also referred to the processes taking place in the South Caucasus region, the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, the activities of the Commission on Delimitation and Border Security between Armenia and Azerbaijan.
The Prime Minister highlighted the strengthening of stability and peace in the region and stressed the need for an adequate response from the international community to provocative statements and actions undermining regional stability, peace and stability. At the same time, Nikol Pashinyan stressed the key role of the United States as a Co-chair of the OSCE Minsk Group, emphasizing the need for the process of the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict to take place within the framework of the Minsk Group Co-chairs’ format.