Վարչապետն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդին:
Վարչապետը կարևորել է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը և նշել, որ տիկին Դոնֆրիդի այցը ևս մեկ հնարավորություն է քննարկելու երկկողմ օրակարգային հարցերը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ օժանդակությունը ՀՀ կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ առաջ մղման գործում` հավելելով, որ ժողովրդավարության զարգացումը գործադիրի կարևորագույն առաջնահերություններից մեկն է:
Քերըն Դոնֆրիդի խոսքով` ԱՄՆ վարչակազմը ևս կարևորում է Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով փոխգործակցության ընդլայնումն ու ամրապնդումը, ուստի ՀՀ ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ուղղված աջակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի գործունեությանը:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ամրապնդումը և ընդգծել տարածաշրջանային կայունությունը խաթարող սադրիչ հայտարարություններին ու գործողություններին միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ԱՄՆ առանցքային դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություն և կարևորել ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորման գործընթացը ՄԽ համանախագահության շրջանակում:

Пашинян принял помощника госсекретаря США
Премьер-министр Никол Пашинян принял помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Карен Донфрид
Премьер-министр отметил важность продолжительного развития и расширения армяно-американских отношений и отметил, что визит г-жи Донфрид является еще одним поводом обсудить вопросы двусторонней повестки. Никол Пашинян высоко оценил помощь США в эффективной реализации проводимых правительством Армении демократических реформ, добавив, что развитие демократии является одним из приоритетов исполнительной власти.
По словам Карен Донфрид, администрация США также придает важность расширению и укреплению сотрудничества с Арменией по различным направлениям, поэтому поддержка развитию демократических институтов Армении будет носить последовательный характер.
Собеседники коснулись также происходящих в регионе Южного Кавказа процессов, урегулирования нагорно-карабахского конфликта, деятельности Комиссии по делимитации и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном.
Глава правительства отметил важность укрепления стабильности и мира в регионе и подчеркнул необходимость адекватной реакции международного сообщества на провокационные заявления и действия, подрывающие региональную стабильность. В то же время Никол Пашинян подчеркнул ключевую роль США как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ и отметил важность всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы.