Բոլոր երկրները կարող են ազատորեն սննդամթերք և պարարտանյութ գնել Ռուսաստանից. Բորել
Յուրաքանչյուր ոք, ով ցանկանում է գնել ռուսական սնունդ և պարարտանյութ, կարող է դա անել ազատորեն։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ երկուշաբթի օրը նման հայտարարություն է արել Եվրամիության արտաքին ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Լյուքսեմբուրգում ԵՄ ԱԳ նախարարների հանդիպմանը ժամանելուն պես։
Նա նաև ընդգծել է, որ ԵՄ-ն «լիովին աջակցում է ՄԱԿ-ի ջանքերին»՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Ուկրաինայի միջև խորհրդակցությունների շրջանակում՝ Ուկրաինայից ծովով հացահատիկի արտահանումն արգելափակելու համար։
«Ես հույսս դրել եմ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո անցկացվող բանակցությունների արդյունքի վրա»,- ասել է նա։
Բորելը ևս մեկ անգամ ընդգծել է նաև Բրյուսելի դիրքորոշումն առ այն, որ աշխարհում աճող պարենային ճգնաժամը «կապված չէ ԵՄ կողմից սահմանվող պատժամիջոցների հետ»։
«Մեր պատժամիջոցները չեն տարածվում պարարտանյութերի և սննդի վրա, բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են դրանք գնել, կարող են դա անել միանգամայն ազատ»,- ասել է Բորելը։

Боррель заявил, что все страны могут свободно покупать продовольствие и удобрения из РФ
Все, кто хотят покупать российские продовольствие и удобрения, могут это делать совершенно свободно. С таким заявлением выступил в понедельник глава внешнеполитической службы Евросоюза Жозеп Боррель по прибытии на встречу руководителей МИД стран ЕС в Люксембурге, передает ТАСС
Он также подчеркнул, что ЕС "полностью поддерживает усилия ООН" в рамках консультаций между Россией, Турцией и Украиной по разблокированию экспорта зерна с Украины морским путем.
"Я надеюсь на результат переговоров под эгидой ООН", - сказал он.
Боррель в очередной раз подчеркнул позицию Брюсселя, которая заключается в том, что разрастающийся продовольственный кризис в мире "вызван не санкциями ЕС".
"Наши санкции не касаются удобрений и продовольствия, все, кто хотят их покупать, могут это делать совершенно свободно", - заявил Боррель.