Բանակցությունները շարունակվում են. ՀՀ ԱԳՆ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ
Այն, ինչ դրված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների սեղանին, թափանցիկ է և հրապարակային։ Այս մասին Armenia Today-ի հարցմանն ի պատասխան, թե ինչ փուլում է գտնվում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ազգային հանձնաժողովի ստեղծումը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն և ովքեր են լինելու դրա անդամ։
Նշվում է, որ այս մասին մայիսի 25-ին Ազգային ժողովում կառավարության ժամին խոսել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ կարելի է ասել, որ, ըստ էության, ընթանում են բանակցություններ բանակցությունների մասին։ Ելնելով վերոգրյալից՝ տեղեկացնում ենք, որ որևէ հանձնաժողով ստեղծելու վերաբերյալ քննարկումների դեպքում հանրությունը պատշաճ կերպով կտեղեկացվի»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ-ի պատասխանում։

Идут переговоры о переговорах: МИД РА – о мирном договоре между Арменией и Азербайджаном
То, что по сути находится на столе переговоров между Арменией и Азербайджаном, носит транспарентный и публичный характер. Об этом говорится в ответе МИД Армении на запрос Armenia Today о том, на какой стадии находится создание национальной комиссии по мирному договору с Азербайджаном, и кто войдет в состав этой комиссии.
Отмечается, что об этом министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян говорил 25 мая на правительственном часе в Национальном Собрании.
"Касательно мирного договора между Арменией и Азербайджаном можно сказать, что по сути идут переговоры о переговорах. С учетом вышесказанного сообщаем, что в случае обсуждений о создании какой-либо комиссии общественность будет должным образом проинформирована", - говорится в ответе МИД Армении.