Ռուսաստանը, Ադրբեջանը և Հայաստանը մոտեցրել են դիրքորոշումները մի շարք հարցերի շուրջ. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը կշարունակի աջակցել Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանն ուղղված Ադրբեջանի և Հայաստանի ջանքերին: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի տնօրեն Մարիա Զախարովան։
«Մենք ողջունում ենք երեք երկրների (Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի) փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության ակտիվացումը Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ»,- նշել է նա:
Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ հունիսի 3-ին տեղի է ունեցել այդ խմբի հերթական նիստը, որի շրջանակներում «կողմերը մոտեցրել են դիրքորոշումները մի շարք հարցերի շուրջ», իսկ հունիսի 16-17-ին քննարկումները շարունակվել են Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում:

Армения, Россия и Азербайджан сблизили позиции по ряду вопросов: МИД РФ
Россия продолжит оказывать поддержку усилиям Азербайджана и Армении по разблокированию экономических и транспортных связей на Южном Кавказе. Как передает ТАСС, об этом заявила в среду на брифинге директор Департамента информации и печати МИД РФ Мария Захарова.
"Мы приветствуем активизацию деятельности трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров трех стран (России, Азербайджана и Армении) по разблокированию экономических и транспортных связей на Южном Кавказе", - отметила она.
Официальный представитель российского дипведомства напомнила, что 3 июня состоялось очередное заседание этой группы, в рамках которого "стороны сблизили позиции по ряду вопросов", а 16-17 июня дискуссии были продолжены на полях Петербургского международного экономического форума (ПМЭФ).
"Российская сторона продолжит оказывать плотное содействие данному процессу", - подчеркнула Захарова.