Ռուսաստանը, Ադրբեջանը և Հայաստանը մոտեցրել են դիրքորոշումները մի շարք հարցերի շուրջ. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը կշարունակի աջակցել Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանն ուղղված Ադրբեջանի և Հայաստանի ջանքերին: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի տնօրեն Մարիա Զախարովան։
«Մենք ողջունում ենք երեք երկրների (Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի) փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության ակտիվացումը Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ»,- նշել է նա:
Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ հունիսի 3-ին տեղի է ունեցել այդ խմբի հերթական նիստը, որի շրջանակներում «կողմերը մոտեցրել են դիրքորոշումները մի շարք հարցերի շուրջ», իսկ հունիսի 16-17-ին քննարկումները շարունակվել են Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում:

Armenian, Russian and Azerbaijani deputy PMs Bring Their Positions Closer on a Number of Issues: Zakharova
Russia welcomes the intensification of the Armenia-Russia-Azerbaijan deputy prime ministerial working group dealing with the unblocking of regional communications, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said at a weekly press briefing, in response to the question of a reporter of Armenian Public TV’s Lurer program, Armenpress reports.
''We welcome the intensification of the activity of the trilateral working group led by the deputy prime ministers of the three countries dealing with the unblocking of economic and transportation communications in South Caucasus. As you know, the working group held its 10th meeting on June 3, the sides managed to bring their positions closer on a number of issues. The discussions continued on June 16-17 on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum. The Russian side will continue providing close support to this process'', Zakharova said.