Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) անդամ երկրները սահմանել են հումանիտար ականազերծման համատեղ ստորաբաժանման ստեղծման միջոցները: Հունիսի 24-ին այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն՝ ամփոփելով ԱՊՀ երկրների Պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստի արդյունքները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նշանակվել են գործնական միջոցառումներ ականազերծման համատեղ հումանիտար ստորաբաժանման ձևավորման և վերապատրաստման համար»,- ասել է նա։
Շոյգուն հավելել է, որ նախարարների խորհուրդը հավանություն է տվել ԱՊՀ-ի ձևաչափով «Խաղաղության ամրապնդման գործում ավանդի համար» մեդալ ստեղծելուն, որոշում է ընդունել 2023 թվականին Ուզբեկստանում Կուրսանտների երկրորդ ռազմա-մարզական խաղերի անցկացման մասին, ինչպես նաև հավանություն է տվել 2023 թվականին զինված ուժերի համատեղ համալիր միջոցառումներին:
«Խորհրդի 80-րդ նիստի գործնական և կառուցողական բնույթը հերթական անգամ հաստատեց, որ Անկախ Պետությունների Համագործակցության ձևաչափով պաշտպանության և ռազմական համագործակցության հարցերի շուրջ փոխգործակցությունը հետևողականորեն զարգանում է, իսկ մեր բազմակողմ կապերն ամրանդվում են»,- եզրափակել է Շոյգուն՝ շնորհակալություն հայտնելով խորհրդի մասնակիցներին աշխատանքի համար:

© РИА Новости / Пресс-служба Минобороны РФ
Страны - члены Содружества Независимых Государств (СНГ) определили меры по формированию совместного подразделения гуманитарного разминирования. Об этом заявил в пятницу глава Минобороны РФ Сергей Шойгу по итогам заседания Совета министров обороны стран СНГ, передает ТАСС
"Определены практические меры по формированию и подготовке совместного подразделения гуманитарного разминирования", - сказал он.
Шойгу добавил, что совет министров поддержал учреждение в формате СНГ медали "За вклад в укрепление мира", принял решение о проведении в 2023 году вторых Военно-спортивных игр курсантов в Узбекистане, а также одобрил комплекс совместных мероприятий вооруженных сил на 2023 год.
"Деловой и конструктивный характер 80-го заседания совета в очередной раз подтвердил, что взаимодействие по вопросам обороны и военного сотрудничества в формате Содружества Независимых Государств последовательно развивается, а наши многосторонние связи крепнут", - заключил министр обороны РФ, выразив участникам совета признательность за работу.